Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Niinistö: Maanpuolustustahdon heikkeneminen huolestuttaa

03.12.2013 |12:01

Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Jussi Niinistö pitää osaa Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan tuoreen haastattelututkimuksen tuloksista huolestuttavina.

Suomalaisten perinteisesti korkealla tasolla pysytellyt maanpuolustustahto on tutkimuksen mukaan laskenut viisi prosenttiyksikköä. Niinistö pohtii, onko puolustusvoimauudistuksella varuskuntien massalakkauttamisineen ollut negatiivinen vaikutus maanpuolustustahtoon.

– Ilman maanpuolustustahtoa meillä ei ole uskottavaa puolustusta – ei vaikka liittoutuisimme sotilaallisesti tai alkaisimme toden teolla paisuttamaan puolustusbudjettiamme, Niinistö toteaa.

Toinen huolestuttava muutos on Niinistön mielestä yleisen asevelvollisuuden kannatuksen lasku neljällä prosenttiyksiköllä.

– Yleisestä asevelvollisuudesta kannattaa pitää kiinni kynsin ja hampain, jos ja kun haluamme kustannustehokkaasti puolustaa koko maata. Asevelvollisuus on ainoa realistinen tapa tuottaa riittävän suuret sodan ajan joukot.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
7.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää