Niinistö: Sukukansapäivä virallistamisen arvoinen

16.10.2013 |11:38

Kansanedustaja Jussi Niinistö (ps.) ehdottaa, että Suomessa alettaisiin viettää lokakuun kolmantena lauantaina suomalais-ugrilaisten sukukansojen päivää. Hän on jättänyt tänään eduskunnassa asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.

– Globalisoituvassa maailmassa suomen kieli ja kulttuuri joutuvat taistelemaan olemassaolostaan ja oman kielen ja kulttuurin merkitystä on syytä korostaa, Niinistö perustelee.

Viron ja Unkarin parlamentit ovat tehneet päätöksen sukukansapäivän viettämisestä. Suomessa eri järjestöt juhlistavat päivää, mutta Niinistön mielestä se ansaitsee myös virallisen tunnustuksen.

– Sukukansapäivää viettämällä voisimme pitää yllä yhteyksiä kielisukulaisiimme. Päivä olisi myös kunnianosoitus omille suomalais-ugrilaisille kielivähemmistöillemme, saamelaisille ja karjalaisille.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan

15.01.2026 |11:00
9.
Suomen uutiset logo

Garedew ja Antikainen nousivat sähkön tehomaksua vastaan – KD:n Räsänen liittyi joukkoon: ”Rankaisee tavallisia omakotiasujia”

09.01.2026 |15:56

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää