Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Niinistö: Tuemme kokoomusta jalkaväkimiinakysymyksessä

16.06.2014 |11:01

Kokoomus vaatii puoluekokouspäätöksellään Suomen irtautumista jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta. Perussuomalaiset tukee kokoomusta.

– Poliittinen päätös, jolla Suomi liittyi Ottawan sopimukseen 2012, oli sotilaallisia ja taloudellisia perusteita vailla oleva strateginen virhe, jota perussuomalaiset eduskunnassa ainoana yksimielisenä ryhmänä äänestyksessä vastusti. Tositilanteessa tämä päätös maksaa suomalaista verta. Vastuu lepää raskaana silloisen tasavallan presidentin, hallituksen ja kaikkien sopimuksen puolesta äänestäneiden kansanedustajien päällä, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Jussi Niinistö painottaa.

Niinistö muistuttaa jalkaväkimiinojen tärkeydestä Suomen puolustukselle.

– Meillä on pitkät rajat, mutta vähän puolustajia. Suomalaisessa maastossa mikään ei korvaa miinaa. Jos irtautuminen Ottawan sopimuksesta ei onnistu, on perussuomalaisten mielestä vähintäänkin ylläpidettävä jalkaväkimiinojen nopeaan ja massamaiseen valmistukseen tarvittavaa valmiutta.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
3.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
4.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
7.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää