Nokia vinoilee Applelle jäljittelystä

11.09.2013 |19:31

Jäljittely on parasta imartelua, kirjoitti Nokia UK Twitter-sivullaan Applen julkaistua iPhonen halpamallinsa, jota myydään erivärisissä muovikuorissa. Nokian Lumia-puhelimet lienevät tätä nykyä tunnetuimmat värikännykät, joten Nokian Britannian haara tulkitsee Applen saaneen inspiraationsa suomalaisilta.

Juuri viime viikolla Saksan Nokia parodioi muun muassa Samsungin käyttämää Android-alustaa, joka sai suklaapatukalta nimen KitKat. Vastamainoskampanjat ovat älypuhelinkilvassa yleistymässä, sillä myös Yhdysvalloissa Nokia on hyökännyt Applea vastaan vertaamalla keskenään omia ja vastustajan puhelimella otettuja valokuvia. Asiasta kertoi Yle Uutiset.

MIKA MÄNNISTÖ


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
9.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää