Nokian alamäki jatkuu

18.07.2013 |12:38

Matkapuhelinyhtiö Nokian historia on ollut täynnä jyrkkiä ylä- ja alamäkiä. Yle Uutisten nettilaskurin mukaan yhtiön tilanne on ollut selvästi laskusuuntainen vuodesta 2007 saakka, jolloin rajuun laskuun lähtivät muun muassa yhtiön liikevoitto, työntekijämäärät Suomessa, pörssikurssi ja peruspuhelinten markkinaominaisuudet.

Toinen notkahdus tapahtui vuonna 2010, kun yhtiön älypuhelinten markkinaosuus puolittui yhden vuoden aikana ja ruoriin astui Stephen Elop. Samana vuonna yhtiön työntekijämäärä Kiinassa kasvoi isommaksi kuin Suomessa.

 

Mika Männistö


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”

17.06.2026 |14:54
8.
Suomen uutiset logo

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla

18.06.2026 |16:30

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää