OAJ: Aikuisten kasvatusvastuuta kirkastettava

16.05.2013 |19:32

OAJ:n mukaan opetustoimen henkilöstöön kohdistuneet väkivalta- ja uhkatilanteet ovat yleistyneet viime vuosina. Tämä on nähty muun muassa Alppilan koulukohun yhteydessä.

– Aikuisten kasvatusvastuun kirkastaminen ja kotien ensisijainen vastuu ovat tärkeimmät asiat, Opettajain ammattijärjestö OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen sanoi keskiviikkona OAJ:n ajankohtaisia asioita käsittelevässä tiedotustilaisuudessa Helsingissä.

– Työsuojelun ja kohtuullisten työolojen pitää toteutua myös opettajien kohdalla. Heidän täytyy voida myös puuttua koulun häiriötilanteisiin ilman pelkoa. On myös voitava edellyttää, ettei opettajien ja kasvattajien tarvitse kuunnella työssään solvauksia ja haistattelua. Asiasta kertoi ensin kokoomuksen Nykypäivä.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää