Oikeuskomissaari: USA:n vakoilu estää vapaakauppaneuvottelut

01.07.2013 |14:39

Euroopan unionin oikeuskomissaari Viviane Reding lopettaisi vapaakauppaneuvottelut Yhdysvaltain kanssa vakoilun takia.

– Kumppanit eivät vakoile toisiaan. Emme voi neuvotella vapaakaupasta, jos on olemassa pienikin epäilys, että kumppanimme vakoilee toimistojamme, Reding sanoi yleisradioyhtiö RAI:n mukaan.

Asiasta kertoi Suomessa ensin Verkkouutiset. Lauantaina saksalaislehti Der Spiegel kertoi, että Yhdysvaltain kansallinen turvallisuusvirasto NSA on vakoillut muun muassa unionin lähetystöjä New Yorkissa ja Washingtonissa.

– Yhdysvaltain viranomaisten on nopeasti hälvennettävä kaikki epäilykset (vakoilusta), Reding sanoo.

Oikeuskomissaari vaati Yhdysvalloilta jo kesäkuun alussa selityksiä Prism-vakoilujärjestelmän käytöstä. Vastauksia hän ei ole saanut.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
6.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01
8.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää