Oinonen ja Soukola kantelevat Hautalasta oikeuskanslerille

09.10.2013 |13:02

Perussuomalaiset kansanedustajat Pentti Oinonen ja Ismo Soukola jättävät kantelun oikeuskanslerille Heidi Hautalan toimista.  

– Jätämme tänään klo 16 mennessä kantelun oikeuskanslerin virastoon, jossa pyydämme oikeuskansleri Jaakko Jonkkaa tutkimaan ensitilassa onko kehitysministeri Hautala menetellyt esteellisesti, lainvastaisesti tai huolimattomasti ministerin virkatoimessaan, kaksikko tiedottaa.

Valtionohjauksesta vastaava Hautala esti Arctic Shipping Oy:n rikosilmoituksen tekemisen Greenpeacestä, kun järjestön aktivistit valtasivat yhtiön jäänmurtajia Helsingissä maaliskuussa ja toukokuussa 2012.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
9.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta

09.12.2025 |14:31

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää