OP-Pohjola patistaa hallitusta päätöksiin

31.07.2013 |13:15

OP-Pohjolan pääjohtaja Reijo Karhinen patistaa hallitusta reippaisiin päätöksiin jo lähiaikoina. Muuten jo etelän kriisimaatkin ehtivät ontuvan Suomen edelle.

– Meillä ei ole enää varaa mennä siitä missä aita on matalin. Moni moitittu Etelä-Euroopan kriisimaa on jo tehnyt ne välttämättömät korjaavat toimet, jotka Suomessa makaavat edelleen päättäjien pöydillä, Karhinen sivaltaa Ylen nettisivuilla.

http://yle.fi/uutiset/

– Lähikuukaudet ovat suomalaisen talouspolitiikan etsikkoaikaa. Työmarkkinoiden ja maan hallituksen on löydettävä uutta puhtia ja aitoa halua ratkaisuihin, Karhinen sanoo.
Loppuvuoden näkymistä OP-Pohjola arvioi, että euroalueen taantuma alkaa hellittää, mutta käänne parempaan on epävarmalla pohjalla.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
3.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07
6.
Suomen uutiset logo

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”

08.01.2026 |19:10

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää