Orbán: ”Poliittiset johtajat ja teknologiajätit yhteistyössä suodattavat ja lajittelevat uutisartikkeleita, jotka eivät miellytä liberaalia eliittiä”

06.08.2018 |19:58

Unkarin pääministeri Viktor Orbán otti syyttää teknologiajättejä verkkokeskustelun sensuroinnista yhdessä liberaalin eliitin kanssa. Asiasta kirjoitti konservatiivinen verkkolehti Oikea Media.

Orbán puuttui 29.7 pitämässään puheessa Länsi-Euroopassa ilmenevään sensuuriin ja sananvapauden rajoituksiin, joista on tullut hänen mukaansa jo yleinen ilmiö.

– Poliittiset johtajat ja teknologiajätit yhteistyössä suodattavat ja lajittelevat uutisartikkeleita, jotka eivät miellytä liberaalia eliittiä. Jos et usko tätä, käy näillä verkkosivuilla ja sosiaalisen median sivustoilla ja näet ovelia ja kieroja tapoja, joilla he rajoittavat pääsyn negatiivisia asioita maahanmuuttajista esille tuoviin uutisraportteihin ja niihin liittyviin aiheisiin sekä kuinka he estävät kansalaisia kohtaamasta tosiasioita.

Liberaali käsite mielipiteenvapaudesta on Orbánin mukaan mennyt liian pitkälle.

– Liberaalit pitävät mielipiteen erilaisuutta tärkeänä siihen asti, kunnes he tajuavat järkytyksekseen, että on erilaisiakin mielipiteitä, kuin heillä.

Hän puhui Băile Tuşnadin romanialaisessa kylpyläkaupungissa vuosittaisessa tapahtumassa nimeltä Bálványos Summer Open University and Student Camp.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
10.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää