Oulun demarinuoret nostaa kissan pöydälle: ”Urpilainen sivuun puoluejohdosta”

17.10.2013 |18:59

Oulun demarinuoret toivovat, että SDP:n istuva puheenjohtaja Jutta Urpilainen jättäytyy sivuun ensi vuoden puoluekokouksessa. Oulun sosialidemokraattinen nuoriso-osasto kertoi asiasta tiedotteessaan keskiviikkona.

– Urpilainen on palvellut puolueen puheenjohtajana sekä valtiovarainministerinä mainiosti, mutta normaaliin puoluetoimintaan kuuluu puoluejohdon säännöllinen uusiutuminen.

Urpilainen on jo osoittanut kykynsä, ja nyt hänen on hyvä siirtyä syrjemmälle, kannanotossa todetaan. Nuoriso-osasto muistuttaa, että Urpilainen on ensimmäisenä naisena toiminut SDP:n puheenjohtajana sekä Suomen valtiovarainministerinä. Molemmissa tehtävissään hän tulee jäämään historiaan arvostettuna edelläkävijänä ja rohkeana esikuvana tuleville sukupolville.

– Kuitenkin tällä hetkellä paras vaihtoehto on puolueen kannalta, että kisa puheenjohtajuudesta käydään puhtaalta pöydältä. SDP:n on jo korkea aika keskustella jälleen siitä, mitä puoleelta ja sen puheenjohtajalta toivotaan, tiedote päättyy.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
7.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi