Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00

Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Ei näytä muita puolueita kallis vihervimma haittaavan, toteaa kansanedustaja Pekka Aittakumpu kommentoidessaan Oulun kaupunginvaltuuston vastikään hyväksymää kaupunkistrategiaa.

Perussuomalaiset esittivät valtuustossa Oulun hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei aiheutettaisi tyyristä lisälaskua.

Kukaan perussuomalaisten lisäksi ei kannattanut siirtoa. Kaupunkilainen maksaa turhasta, Aittakumpu kirjoittaa.

Rahaa on – vai onko?

Helsinki päätti äskettäin luopua tavoitteestaan olla hiilineutraali vuonna 2030, koska se oli muodostumassa liian kalliiksi.

– Mutta Oululla on rahaa. Tai eihän sitä olekaan, koska samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahan puutteen takia.

– Kyllä on arvot pahasti vinossa, Aittakumpu ihmettelee.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Järjestöt vaativat hiilineutraaliuden tavoitevuoden siirtämistä eteenpäin – tavoitetta ei voi saavuttaa vuonna 2035

04.03.2025 |11:21
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii toimia alkutuottajien aseman turvaamiseksi: Ilmastoideologia ei saa ajaa alas suomalaista ruoantuotantoa

02.04.2026 |08:57
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset: Ilmastoideologia ei saa ohjata liikennepolitiikkaa – etusijalle huoltovarmuus, sotilaallinen liikkuvuus ja yritysten kilpailukyky

17.03.2026 |16:54

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa

02.04.2026 |10:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää