Paavi varoitti Lähi-idän kristittyjen katoamisesta

25.06.2018 |13:40

Paavi Fransiscus tapasi perjantaina 22.6. katolisen kirkon Lähi-idässä toimivia hyväntekeväisyysjärjestöjä. Hän kommentoi Lähi-idän vaikeaa tilannetta. Asiasta uutisoi Vatican News.

Paavin mukaan ongelmien taustalla on sotilaallinen vallan tavoittelu. Uhreja ovat siviilit.

Hän suomi myös suurvaltoja, jotka eivät vallanhimossaan huomioi paikallisia kulttuureja.

Paavi mainitsi myös huolensa kristitittyjen asemasta. Hän sanoi, etttä kristityt vähemmistöt ovat vaarassa kadota tietyiltä alueilta Lähi-idässä.

Mikään yksittäinen ryhmä ei hänen mukaansa ole syynä kristittyjen heikentyneeseen asemaan. Tilaisuuden lopuksi hän myös peräsi kristittyjen omaa roolia. Hän kehoitti kristittyjä tiedostamaan tilanteensa konfliktialuiellla.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
6.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi