Paavo Arhinmäki leikkaa kolmasosan käyttövaroistaan

19.04.2013 |13:54

Kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki leikkaa kolmasosan omista käyttövaroistaan. Hän kertoi kulttuurialan säästöistä medialle tänään Säätytalolla.

Suurin euromääräinen kulttuurisäästö vuonna 2014 tehdään ministerin käyttövaroista.

– Ministerin käyttövaroihin tehtävä säästö on noin miljoonan euron luokkaa eli se on erittäin merkittävä säästö, Arhinmäki sanoi Uuden Suomen mukaan.

Keskimääräistä suurempia säästöjä tulee myös elokuvateattereiden digitalisointiin ja kulttuurin kehittämishankkeisiin sekä projektiluontoisiin rahoituksiin. Noin puolet taiteen ja kulttuurin valtionrahoituksesta tulee veikkausvoittovaroista.

Klassisen kulttuurin väki on ollut varsin tyytymätön Arhinmäen tähänastisiin linjauksiin. Häntä ei ole liion nähty esimerkiksi oopperan ensi-illoissa.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin

21.08.2026 |18:49
8.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
9.
Suomen uutiset logo

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”

21.08.2026 |10:48
10.
Suomen uutiset logo

Vigelius: Maahanmuuton ongelmat keskittyvät tietyille tulijoille – islamilaisista maista tulevilla suurimmat kotoutumisvaikeudet

20.08.2026 |12:40

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää