Paavo Väyrynen on erotettu Kansalaispuolueesta – syynä väärinkäytökset presidentinvaalikampanjassa

03.03.2018 |12:29

Veteraanipoliitikko Paavo Väyrynen on erotettu hänen itse perustamastaan Kansalaispuolueesta.

Kansalaispuolueen puoluehallituksen tiedote kertoi asiasta tänään sunnuntaina seuraavasti:

Paavo Väyrynen on erotettu Kansalaispuolueesta.

Euroopan parlamentin jäsen Paavo Väyrynen on erotettu kansalaispuolueesta tilinkäyttöön liittyvien väärinkäytösten ja vaaliraharikkomusten vuoksi.

Kansalaispuolueen puoluehallitus on joutunut erottamaan puolueen perustajan Paavo Väyrysen, koska hän on toiminnallaan vahingoittanut puoluetta. Taloudellisten väärinkäytösten lisäksi luottamusaseman väärinkäyttö puoluehallituksen jäsenenä sekä pyrkiminen kilpailevan eduskuntapuolueen, Keskustan, puheenjohtajaksi on yksi erottamisen peruste.

Puoluehallitus pitää valitettavana ja surullisena, että Paavo Väyrynen ei ole sitoutunut perustamansa puolueen kehittämiseen. Kansalaispuolue toivottaa Paavo Väyryselle menestystä hänen omissa pyrkimyksissään ja lähettää terveiset Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilälle: “Keskustassa ollut ongelma Väyrysen kaksoisjäsenyydestä on tullut näin ratkaisua. Kansalaispuolueessa ratkaisemme asiat. Voitte hyvillä mielin käydä vaalikamppailua keskenänne.”

Kansalaispuolueen yleinen kokous kokoontuu tänään klo 16.15 Oulussa. Kansalaispuolueen johto Sami Kilpeläinen, Piia Kattelus ja Tuula Komsi pitävät puolueen virallisen tiedotustilaisuuden ensi keskiviikkona 7.3.2018 Helsingissä.

Väärinkäytökset taustalla

Kansalaispuolueen puheenjohtaja Sami Kilpeläinen kertoi STT:lle, että taloudelliset väärinkäytökset liittyvät Väyrysen presidentinvaalikampanjaan mutta tämän tarkemmin hän ei niitä halua yksilöidä. Väyrynen oli vaaleissa ehdolla valitsijayhdistyksen kautta. Asiasta kertoi ensimmäisenä Keskisuomalainen.

Ainoana presidentinvaaleissa mukana olleena Paavo Väyrynen ei ole jättänyt ennakkoilmoitusta presidentinvaalien vaalirahoituksesta.

Väyrynen ei ole vielä itse kommentoinut asiaa.

Kattelus Demokraatille: “Kyse viisinumeroisesta summasta”

Demokraatti-lehden tavoittama puoluehallituksen jäsen Piia Kattelus kommentoi väärinkäytösasiaa lyhytsanaisesti. Demokraatti kysyi: “Puhutaanko viisinumeroisista luvuista?”, johon Kattelus vastasi: “Kyllä. Huomattava summa ja viisinumeroinen, en sen enempää kommentoi.”

Kattelus on ammatiltaan vanhempi rikoskonstaapeli.

Hauta-aho HS:lle: “puolueen tililtä siirretty varoja”

Helsingin Sanomien haastattelema Väyrysen presidentinvaalikampanjan päällikkö Seppo Hauta-aho täsmentää: ”Ilmeisesti kysymys on siitä, että Väyrynen on siirtänyt Suomen linja -tukiyhdistykseltään varoja Kansalaispuolueelle lainana. Sen jälkeen puolueen tililtä on siirretty varoja Väyrysen valitsijamiesyhdistykselle avustuksena. Käsittääkseni nykyinen puoluejohto ei hyväksy kyseistä velkasuhdetta”.

Väyrynen kiistää

Väyrynen kiistää blogissaan Katteluksen ja Kilpeläisen väitteet. Hän pitää meneillään olevaa tapahtumasarjaa vallankaappauksena.

Kansalaispuolueen tilanne on tällä hetkellä sotkuinen. Väyrysen tukijoukot ovat koonneet oman puoluehallituksen, ja he katsovat edustavansa puoluetta.

Lisäys 5.3.2018 klo 13:44. Lisätty Väyrysen blogissaan ilmoittama vastaus.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
9.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää