Panimoliitto tyrmää Huovisen (sd.) olutesityksen

23.07.2013 |16:30

Panimoliiton toimitusjohtaja Elina Ussa tyrmää peruspalveluministeri Susanna Huovisen (sd) esityksen keskioluen myynnin palauttamisesta Alkoon. Ilta-Sanomien haastattelussa tiistaina Huovinen haluaa vaikeuttaa alkoholin saatavuutta ja nostaa sen hintaa. Ussa kertoo näkemyksistään Helsingin Sanomissa.

– Ei siinä ole järjen häivääkään. Asiantuntijat ovat moneen otteeseen tyrmänneet tämän idean, mutta se näyttää nousevan aina uudestaan ja uudestaan esiin, Ussa toteaa Helsingin Sanomissa.
Ussa korostaa, että Suomessa juodaan väkeviä vieläkin enemmän kuin muissa Pohjoismaissa. Myös terveydelliset ja yhteiskunnalliset haitat liittyvät väkevien juomiseen.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
2.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
5.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
9.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää