

LEHTIKUVA
Paperittomien maahantulijoiden hoito tuomittiin eduskuntakeskustelussa
Hallituksen esitys, joka parantaisi laittomasti maassa olevien oikeuksia terveydenhoitoon, tuomittiin jyrkästi eduskunnan lähetekeskustelussa tiistaina. Tiukimmin olivat äänessä perussuomalaiset, mutta asiassa saatiin tukea yllättäen myös kokoomuksen suunnasta.
Hallituksen esitys velvoittaisi kunnat antamaan entistä laajemmin hoitoa myös paperittomille maahantulijoille. Nykyisin kaikilla Suomessa oleskelevilla on kansalaisuudesta ja asuinpaikasta riippumatta oikeus ainoastaan kiireelliseen päivystysluonteiseen hoitoon.
– On kuitenkin taloudellisesti ja inhimillisesti ottaen viisasta hoitaa sairaudet ajoissa ennen kuin ne pahenevat ja hoidon tarve muuttuu kiireelliseksi, peruspalveluministeri Susanna Huovinen (sd.) sanoi.
Jakaa jopa SDP:tä?
Kysymys tuntui jakavan hallitusta jopa SDP:n sisältä: kun ministeri Huovinen korosti paperittomien henkilöiden koostuvan myös lapsista ja raskaana olevista naisista, niin entinen sisäministeri Kari Rajamäki (sd.) huudahti:
– Ja laittomia maahanmuuttajia!
Huovisen mukaan henkilöille järjestettäisiin terveydenhuollon ammattihenkilön välttämättömiksi arvioimat lyhytkestoiset terveyspalvelut mm. raskauden ja synnytyksen hoitoon.
– Tämä kuitenkin maksaa. Näistä kustannuksista voi kiistellä. Itse uskon, että puhutaan miljoonista euroista, ja näin täällä hallituksen esityksen taulukossakin näkyy. Mutta enemmän on kyse periaatteesta, Ben Zyskowicz (kok.) huomioi.
– Jos meillä on Suomessa ihmisiä, jotka ovat täällä laittomasti, joilla ei ole oikeutta olla täällä, joiden pitää lähteä pois täältä, niin silläkö me edistämme heidän vapaaehtoista poislähtemistä, että me rupeamme heille laajentamaan terveyspalveluja? Tämä on niin kummallinen ja järjetön ajatus, että pitkään aikaan en ole mitään yhtä hölmöä täällä kuullut.
Lohela: Iso ristiriita
Perussuomalaisten Maria Lohela oli samaa mieltä: ongelma on periaatteellinen. Toinen käsi tekee toista kuin toinen.
– Kun Suomessa on poliisi, jonka tehtäviin kuuluu etsiä ja poistaa maassa laittomasti oleskelevia henkilöitä, niin nyt sitten tällä esityksellä siirretään toiselle julkista tahoa edustavalle puolelle, eli terveydenhuollon henkilöstölle, tuonne salassapitovelvollisuuden piiriin, näitä maassa laittomasti oleskelevia henkilöitä. Eli yhden julkisen tahon tavoite on aivan toinen kuin toisen, joten tässäkin on todella iso ristiriita, Lohela huomautti.
Eerola: Mitä seuraavaksi?
Kun vasemmistoryhmän Markus Mustajärvi puolusti lapsen oikeutta kiireelliseen hoitoon, perussuomalaisten Juho Eerola huomautti myös nykyisen lain takaavan siihen mahdollisuuden, oli papereita tai ei.
– Mutta nyt ollaan tosiaan avaamassa aikamoista Pandoran lipasta. Jos nyt lapsista puhutaan, niin seuraavaksi lienee varmaan oikeus tähän maksuttomaan perusopetukseen, joka olisi lapsille YK:n yleissopimuksen 28. artiklan mukainen oikeus, Eerola arvioi.
– Nämäkö kaikki pitäisi näille paperittomillekin ihmisille maksaa?
Niikko: Esityksessä outo virhe
Mika Niikko (ps.) huomasi esityksessä oudon virheen: kun huojennus koskisi vain paperittomia maahantulijoita, se jättäisi mm. maassa laillisesti, mutta vailla vakuutusturvaa oleskelevat, Kaakkois-Euroopasta lähtöisin olevat romanitaustaiset henkilöt lain soveltamisalan ulkopuolelle.
– Mistä näin myönteinen suhtautumistapa lakia rikkoviin johtuu? Niikko kysyi.
Hänen mukaansa kiireellinen hoito on perusteltua, mutta halu ulottaa terveyspalvelut koskemaan myös lyhytkestoisia terveyspalveluja on ristiriitaisesti perusteltu.
Kuvan henkilö ei liity juttuun.
VELI-PEKKA LESKELÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













