

Tere Sammallahden ja Eija-Riitta Korholan viestinvaihtoa Twitterissä. / TWITTER
Parrakas kokoomuslainen kiukutteli PS:n välikysymyksestä, alle sata tykkäsi – toinen kokoomuslainen löi jauhot suuhut omalleen, tuhat tykkäsi
Perussuomalaiset ei kelpuuttanut liian innokkaasti hihhuloivaa kokoomusta mukaan energian ja polttoaineiden hintaa koskevaan välikysymykseensä. Puolueensa poisjättämisestä harmistunut kokoomuslainen partasuu Tere Sammallahti vinoili asiasta sosiaalisessa mediassa. Pitkän linjan kokoomuskansanedustaja Eija-Riitta Korhola löi hänelle jauhot suuhun.
Suomen Uutiset kertoi maanantaina, ettei perussuomalaiset ota kokoomusta mukaan polttoaineiden ja sähkön hintoja koskevaan välikysymykseensä.
Perussuomalaiset joustaisi kunnianhimoisissa ilmastotavoitteissa, kokoomus ei. PS:n näkemyksen mukaan yltiöpäinen kunnianhimo tulee tavallisille kansalaisille liian kalliiksi.
Kokoomus esitti omia teesejään, joita espoolainen kokoomuspoliitikko Tere Sammallahti yritti puolustaa – ja samalla tietenkin kolhia perussuomalaisia:
”Ihmettelen, ettei perussuomalaisille kelpaa kokoomuksen esittämät konkreettiseet ratkaisut kansalaisten ostovoiman suojelemiseksi. Onko persuille kiilusilmäisten ilmastotoimien yhtä kiilusilmäinen vastustaminen aitoja ratkaisuja tärkeämpää?”
Pitkän linjan kokoomusvaikuttaja, ympäristöpolitiikasta väitellyt Eija-Riitta Korhola vastasi hänelle:
”Mun on pakko sanoa että mä en ihmettele. En ymmärrä miksi Kokoomuksen tarvitsee kannattaa EU:ta tiukempia tavoitteita. Kun EU:n ilmastopolitiikka jo muutenkin rankaisee meitä usein yli muiden (lukuisia esimerkkejä on) sitten me vielä itse lisäämme sitä kilpailuhaittaa.”

Tere Sammallahden päivitys oli kello kolmeen mennessä kerännyt 89 tykkäystä. Korholan vastaus kaksitoistakertaisen määrän, 1077 kappaletta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












