Penttilä Demokraatissa: Väylämaksut pois

27.08.2013 |10:16

Keskuskauppakamari esittää väylämaksujen poistoa yritysten heikentyvän kustannuskilpailukyvyn parantamiseksi.

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Risto E. J. Penttilä sanoo, että hallituksen pitää paikata budjetissa rikkidirektiivin tuomia kustannuksia Suomen yrityksille.

– Kauppakamarit ovat yhdessä ajaneet väylämaksuista luopumista, koska se parantaisi suomalaisten yritysten heikentyvää kustannuskilpailukykyä ja ulkomaankaupan edellytyksiä. Väylämaksuista luopuminen kohdistuisi tasapuolisesti meriliikennettä käyttäviin yrityksiin, Penttilä sanoi Demokraatin mukaan.
 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää