Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Perussuomalainen politiikka tuottaa tulosta – EVAn kyselytutkimus: Suomalaisten arviot yhteiskuntaan kohdistuvista uhista lieventyneet

27.05.2025 |12:57

Suomalaisten käsitys yhteiskuntaan kohdistuvista uhista on lieventynyt lähes kaikilla mittareilla, kertoo Elinkeinoelämän valtuuskunnan EVAn tuore kyselytutkimus.

Erityisesti jengiväkivallan, nuorisoväkivallan ja terveydenhuollon kantokyvyn romahtamisen pelko on vähentynyt. Myös hallitsemattoman siirtolaisaallon uhka arvioidaan nyt aiempaa pienemmäksi – kiitos nykyisen maahanmuuttopolitiikan.

Suomen varautumiseen luotetaan

Sen sijaan hybridivaikuttaminen ja suomalaisen yhteiskunnan horjuttaminen eri keinoin huolestuttaa nyt kansalaisia eniten – sitä pitää nyt vähintään melko suurena uhkana 81 prosenttia vastaajista, kertoo EVAn tuore kyselytutkimus.

Vaikka uhka-arviot ovat keskimäärin laskeneet, sotilaallisen hyökkäyksen mahdollisuuteen suhtaudutaan edelleen vakavasti. 75 prosenttia suomalaisista arvioi, että Suomessa on varauduttu hyökkäykseen vähintään melko hyvin, mutta 32 prosenttia pitää hyökkäystä vähintään melko suurena uhkana.

Talouden epävarmuus herättää huolta

Talouteen liittyvät epävarmuudet puolestaan herättävät huolta, ja vaikka uhka-arviot ovat yleisesti lieventyneet, on talousasioihin monen suomalaisen mielestä varauduttu huonosti.

Tulokset perustuvat 2 070 vastaajan antamiin näkemyksiin, ja aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa maaliskuussa 2025.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Mari Rantanen: Perussuomalaiset on ainoa vaihtoehto muille puolueille – ”Jos ja kun maahan halutaan toisenlainen hallitus, sieltä tulee lisää maahanmuuttoa, avoimet rajat, lisää kehitysapua ja veroja”

12.05.2025 |14:22
Suomen uutiset logo

Lakivaliokunnan perussuomalaiset: Hallitukselta merkittäviä toimia katujengiongelman kitkemiseksi

09.04.2025 |08:21

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
7.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11
9.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää