Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset autoilijan asialla

19.05.2017 |13:29

Perussuomalaisten hallitusohjelmaan ajama autoveron alennus on parantanut Suomen taloutta ja autokantaa merkittävästi. Autoveroa on alennettu tällä vaalikaudella porrastetusti vuosittain niin, että se kokonaisuudessaan vuoteen 2019 mennessä alenee 200 miljoonalla eurolla.

Veroalennus on kasvattanut autojen myyntiä niin paljon, että verotulot kasvavat nyt arvioitua nopeammin. Tänään hyväksytyn hallituksen lisätalousarvion yhteydessä autoveron arvioidaan tuottavan 52 miljoonaa euroa enemmän kuin alun perin arvioitu.

– Jos tilanne jatkuu tätä menoa, niin autoveroale ei pian maksa valtiolle mitään. Tämä perussuomalaisten esittämä malli autoveron alennukselle on selvästi ollut oikea tapa edistää suomalaisen autoilijan ja yrittäjän asiaa. Markkinahäiriöitä ei ole aiheutunut vaan autojen myynti on jopa lisääntynyt. Perussuomalaiset olivat oikeassa, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Ari Jalonen.

Positiiviset talouden näkymät ovat kokonaisuudessaan aiheuttaneet sen, että valtion verotulojen arvioidaan tänä vuonna kasvavan yhteensä 490 miljoonalla eurolla. Tämän myötä myös valtion lainanotto pienenee. Suomen suunta kääntyy.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää