

Matti Matikainen arkistokuvaa
Perussuomalaiset: Budjettiriihi suuri pettymys
Perussuomalaiset ovat pettyneitä, ettei Stubbin hallitus kyennyt tarvittaviin päätöksiin synkän taloudellisen tilanteen kääntämiseksi. Maan talous on vajonnut uudestaan taantumaan, mutta hallitus vain istuu käsiensä päällä, harmittelee eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström (ps.).
– Esitin viime tiistaina eduskuntaryhmämme kesäkokouksessa, että hallitus päättäisi riihessä kunnianhimoisista uusista rakenneuudistuksista, joka antaisi meille mahdollisuuden tehdä myös elvyttävämpää, työllisyyttä ja talouskasvua tukevaa suhdannepolitiikkaa. Saman ohjeen hallitukselle antoivat keskiviikkona myös Danske Bankin ekonomistit. Hallitus ei kuitenkaan kyennyt kantamaan vastuutaan, Lindström toteaa.
Hallitus olisi hänen mukaansa voinut ottaa energiapolitiikan tavoitteeksi kohtuuhintaisen ja kotimaisen energian tai toteuttaa perussuomalaisten pitkäaikaisen toiveen lupa- ja valitusprosessien ketteröittämisestä.
– Myös yrittäjyyden kannusteita oltaisiin voitu parantaa nostamalla alv:n alaisen toiminnan alarajan 20 000 euroon. Perussuomalaisten välikysymys on sentään saanut hallituksen lisäämään edes hiukan poliisien määrärahoja, Lindström kommentoi.
Hänen mukaansa hallituksen olisi pikaisesti annettava korjaava esitys vuoden 2015 budjetista, joka vastaisi talouden nykyistä synkkää tilannekuvaa.
– Muuten nykyinen hallitus omii itselleen kyseenalaisen kunnian olla ensimmäinen hallitus, jonka aikana taloutemme supistuu neljänä peräkkäisenä vuotena. Jos joudumme odotamme ensi kesään asti tarvittaviin päätöksiin kykenevää hallitusta, on vahinko yhteiskunnallemme karmea. On tunnustettava tosiasiat ja otettava nöyrästi uusi kurssi, Lindström summaa.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












