LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Perussuomalaiset edustajat tukevat lunastuslain uudistusta – maanomistajien oikeudet vahvistuvat

27.02.2025 |18:36

Hallitus on esittänyt lunastuslakiin muutoksia, joilla vahvistetaan maanomistajien oikeuksia ja varmistetaan perustuslain mukainen täyden korvauksen periaate. Uudistuksen myötä lunastuskorvaukset määritettäisiin jatkossa markkina-arvon mukaan ja niihin lisättäisiin 25 prosentin korotus. Perussuomalaiset kansanedustajat Antti Kangas, Jari Koskela ja Juha Mäenpää pitävät hallituksen esitystä tervetulleena mutta korostavat, että työ ei ole vielä valmis.

– Tämä lakiuudistus on hyvin pitkään odotettu ja toivottu. Useat hallitukset ovat olleet kykenemättömiä tekemään tätä muutosta, mutta nyt tämä hallitus näyttää, että asioita voidaan laittaa kuntoon, toteaa kansanedustaja Antti Kangas.

– Perustuslain takaamaa omaisuudensuojaa on vahvistettava. On oikein, että lunastuskorvaukset nyt nousevat, kun lunastuskorvaukselle tulee 25 prosentin suuruinen korotus. Työtä on kuitenkin vielä tehtävä, jotta voimajohtokäytävien maanomistajien asemaa voidaan myös parantaa, sanoo Jari Koskela.

Lakia on edelleen kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

– Maanomistajat ovat jo pitkään toivoneet lunastuslakiin muutoksia. Nostan tässä esiin Sareksen tilan tapauksen, jossa Vantaan kaupunki SDP:n johdolla esti maanomistajan ja rakennusyhtiön välisen 11,2 miljoonan euron maakaupan asettamalla alueelle rakennuskiellon. Kaupunki tarjoutui myöhemmin ostamaan maan 2,6 miljoonalla eurolla ja lopulta pakkolunasti sen 3,25 miljoonalla, huomauttaa Juha Mäenpää.

Perussuomalaiset tukevat maanomistajien omaisuudensuojaa parantavaa lunastuslain muutosta ja odottavat sen nopeaa käsittelyä eduskunnassa. Samalla he painottavat, että lakia on edelleen kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi erityisesti lunastusmenettelyjen ja eri maanomistajaryhmien korvauskäytäntöjen osalta.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää