

Jussi Halla-aho ja Matti Putkonen puoluevaltuuston tiedotustilaisuudessa lauantaina. / Matti Matikainen
Perussuomalaiset haluaa kasvattaa käteen jäävien työtulojen määrää puuttumalla asumisen, elämisen ja liikkumisen kustannuksiin sekä työn verottamiseen
Perussuomalaiset esittää täyskäännöstä Suomen talouspolitiikkaan leikkaamalla pieni- ja keskituloisten työssäkäyvien palkkaverotusta, ja karsimalla palkan sivukuluja. Samalla perussuomalaisten mielestä myös yritysverotusta tulee keventää ja uudistaa niin, että uudistukset kannustavat investointeihin. Perussuomalaiset katsoo, että verotuksen keventäminen on ainoa realistinen keino lisätä työn vastaanottamisen houkuttelevuutta.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoo että oikein kohdistettuna veronalennukset maksavat osittain itsensä takaisin.
-Dynaamiset työllisyysvaikutukset eivät toki kokonaan kompensoi menetettyjä verotuloja. Perussuomalaiset lähtee kuitenkin siitä, että kaikkea ei tarvitsekaan kompensoida kokonaan, koska perussuomalaiset haluaa samalla pienentää julkisia menoja.
-Kun työttömyys vähenee, se samalla vähentää julkisten menojen ja verottamisen tarvetta. Julkisessa taloudessa on myös pysyviä menoreikiä, kuten kehitysapu joka on räikeä esimerkki ”pyhistä lehmistä”, joihin ei kosketa edes silloin kun kaikesta muusta leikataan, Halla-aho sanoi lauantaina perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä.
Tänä vuonna valtion budjetin mukaiset kehitysyhteistyön määrärahat on nostettu 1 245 miljoonaan, joten kehitysapurahoissa kyse ei suinkaan ole pienistä summista.
-Suomi siis maksaa vuodessa kehitysapua yhtä paljon kuin kahden seuraavan vuoden budjettikehysylitykset, joista ylityksistä nousi valtava meteli ja hallituskriisi.
Uudistukset edellyttäisivät muilta puolueilta toisenlaista ajattelua
Myös esimerkiksi haitallisen maahanmuuton kustannukset ovat vuositasolla satoja miljoonia euroja.
-Ne ovat ”kankkulan kaivoon” heitettyä rahaa. Näihin menokohteisiin ei kuitenkaan voida puuttua pelkästään yhden vuoden budjetin aikajänteellä, vaan näihin pitää puuttua poliittisilla päätöksillä, joilla vähennetään niitä tekijöitä, jotka nostavat julkisia menoja. Perussuomalaiset siis haluaa leikata julkisia menoja ja keventää verotusta.
-Työntekijöiden käteen jäävien tulojen määrää on pyrittävä kasvattamaan, kuitenkaan samaan aikaan lisäämättä yritysten kustannuksia. Ainoa kaikille soveltuva keino on puuttua asumisen, elämisen ja liikkumisen kustannuksiin sekä työn verottamiseen ja palkan sivukuluihin, Halla-aho toteaa.
Hän jatkaa, että uudistukset kuitenkin edellyttäisivät toisenlaista ajattelua julkisten menojen osalta kuin mihin muut puolueet ovat tällä hetkellä valmiita.
-Menoja on siis pantava tärkeysjärjestykseen, ja on karsittava kaikki sellaiset menot, jotka eivät liity valtion ydintehtäviin ja suomalaisten turvallisuuteen.
Oikein kohdennettuna Suomella on varaa hyvään sosiaaliturvaan
Perussuomalaiset katsoo, että verotuksen keventäminen on ainoa realistinen keino lisätä työn vastaanottamisen houkuttelevuutta, eli sitä suhteellista hyötyä, joka ihmiselle seuraa menemällä töihin sen sijaan, että hän eläisi sosiaaliturvan varassa.
-Perinteisessä oikeistossa usein ajatellaan, että ongelma voidaan ratkaista leikkaamalla sosiaaliturvaa. Siinä kuitenkin törmätään äkkiä perustuslakiin ja perusoikeudellisiin kysymyksiin, eli sitä tietä ei voi jatkaa kovin kauas.
Perussuomalaisten mielestä Suomella on varaa hyvään sosiaaliturvaan, mutta se pitää kohdentaa niille ihmisille, jotka sitä tarvitsevat.
-Työttömyydestä ei siis voi tulla vaihtoehtoinen elämäntapa työkykyisille. Myös sosiaaliturvan asiakaskunta on pidettävä rajattuna. Ei voi olla niin, että meillä on yhä pienenevä maksajajoukko, joka rahoittaa järjestelmän ja samaan aikaan asiakaskunnaksi laajennetaan koko ihmiskunta, Halla-aho sanoo.
Hallituksen soteuudistus ei ratkaise perusongelmia
Perussuomalaiset osallistui tällä viikolla opposition välikysymykseen hallituksen soteuudistuksesta. Halla-aho korostaa, että uudistuksen suurin epäkohta on se, että se kasvattaa eikä vähennä sotekustannuksia.
-Hallinnon uudistuksilla ei voida ratkaista perustavia ongelmia. Keskeinen on se, että julkinen puoli saa liian vähän tuloja, joilla palveluja rahoitetaan. Samaan aikaan kuitenkin menot kasvavat muun muassa väestön ikääntymisen ja hoivan tarpeen kasvun vuoksi. Kaikki siis palautuu julkiseen talouteen ja suureen kuvaan. Lopputulos on, että palveluverkkoa karsitaan ja hoitoon pääsy vaikeutuu, Halla-aho sanoo.
Perussuomalaisten mielestä sellaista ei pidä korjata, mikä ei ole rikki.
-Julkisessa terveydenhoidossa on ongelmia nimenomaan perusterveydenhoidossa. Muilta osin järjestelmämme toimii varsin hyvin. Se, että miten järjestämisvastuulliset kunnat ovat asian hoitaneet, vaihtelee suuresti. Järjestelmä on erittäin epäsymmetrinen, koska alle sata kuntaa Suomessa pystyy itse hoitamaan velvoitteensa, muut tekevät erilaista yhteistyötä kuntarajojen yli.
-Mielestäni kannattaa katsoa, mitä opittavaa nykyisissä järjestelyissä olisi ja muistaa se, että Suomessa julkinen terveydenhoito järjestetään kansainvälisesti vertailtuna varsin kustannustehokkaasti.
Vaalikampanjointiin kohdistuva ilkivalta hiipimässä rakenteisiin
Kuntavaaleihin on aikaa vain parisen viikkoa. Tiedotusvälineissä ja eri alustoilla on nähty paljon kuvia rikotuista vaalijulisteista. Etenkin Helsingin keskustassa on vaikeaa edes löytää ehjää perussuomalaisten vaalijulistetta.
Halla-aho toteaa, että jos tarkastellaan vaalijulisteisiin kohdistuvaa ilkivaltaa, vaalien ilmapiiri on heikompi kuin monissa aiemmin nähdyissä vaaleissa.
– Ajan joka aamu kierroksen polkupyörällä ja käyn katsomassa lähiseudun vaalijulistetelineet. Joka päivä kaikki näkemäni perussuomalaisten julisteet on joko töhritty, rikottu tai viety telineestä. Yleensä muiden puolueiden vaalijulisteet ovat ennallaan, joten ei voida sanoa, että kyseessä olisi yleinen ilmiö, vaan nimenomaan perussuomalaisiin kohdistuva vandalismi, perussuomalaisten puheenjohtaja harmittelee.
Halla-aho pohtii, alkaako vaalikampanjointiin kohdistuva tihutyö jo rakenteellistua. Hän viittaa tapaukseen Porissa, jossa SDP:n ehdokkaana oleva kaupungin tiemestari ohjeisti poistamaan perussuomalaisen ehdokkaan mainoksia lyhtypylväistä.
-Kyseessä oli selityksen mukaan väärinkäsitys. Selityksen uskottavuus jääköön itse kunkin arvioitavaksi.
Katso tiedotustilaisuus täältä:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Perussuomalaiset ajaa kaikilla sektoreilla politiikkaa, jolla Suomeen syntyy yksityissektorin työpaikkoja ja että ihmisille jää omista tuloista enemmän käteen

Kehitysavun miljardikuluista ei vieläkään saa puhua Ylellä – juontaja lopetti heti keskustelun ja vaihtoi puheenaihetta, kun Halla-aho esitti kehitysapuleikkauksia

Oikein hyvää kuntavaalipäivää, Suomi!

Halla-aho esittää työllisyyden vahvistamiseksi veronalennuksia sekä vientiä ja kauppaa tukevia uudistuksia: ”Oleellista on se, että työpaikkoja syntyy yksityissektorille”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












