Artikkeli kuva

Sami Halinen Lehtikuva

Perussuomalaiset harkitsevat välikysymystä hallituksen talouspolitiikasta

11.10.2014 |12:00

Perussuomalaiset harkitsevat välikysymyksen jättämistä hallituksen talouspolitiikasta. Näin kertoo eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström lauantai-aamupäivällä tiedotteessaan.

– Epäluottamus hallituksen toimintaa kohtaan on kasvanut kansan keskuudessa ja nyt Suomen luottoluokitusta laskettiin.  Suomen edun vuoksi näyttää siltä, ettei meille jää muuta keinoa reagoida tähän tilanteeseen kuin haastaa hallitus välikysymyksen muodossa.

Luottoluokitusyhtiö Standard & Poor’s pudotti Suomen luottoluokituksen eilen AAA:sta AA+:aan. Luokituksen laskun keskeiseksi syyksi on esitetty hallituksen kyvyttömyyttä päätöksentekoon.

– Kyllä tämä oli näkyvissä kaikille niille, jotka avoimin ja rehellisin silmin ovat katselleet Suomen talouskehitystä ja Suomen poliittisen järjestelmän päättämättömyyttä, kuvaili Nordean pääekonomisti Aki Kangasharju Kangasharju eilen MTV Uutisille.

Matias Turkkila


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
6.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää