Viikon 49/2012 luetuin

Perussuomalaiset Helsingin maahanmuutto- ja kotouttamisasioiden neuvottelukunnan johtoon

03.12.2012 |15:20

Sunnuntaina 2.12. päättyneissä Helsingin valtuustoryhmien välisissä paikkaneuvotteluissa valtuustokaudelle 2013-2016 sovittiin, että vaalien suurvoittaja Perussuomalaiset saa yhteensä kahdeksan puheenjohtajuutta ja varapuheenjohtajuutta.

Neljä puheenjohtajuutta ovat seuraavat: Pelastuslautakunta, Maahanmuutto- ja kotouttamisasioiden neuvottelukunta, Poliisin neuvottelukunta ja Helsingin kaupungin 400-vuotiskotisäätiön hallitus.

Perussuomalaisten saamat neljä varapuheenjohtajuutta olivat seuraavat:

Asuntolautakunta, Sosiaali- ja terveyslautakunnan 1. sote-jaosto (toimeentulotukiasiat), Sataman johtokunta ja Suomenkielisen työväenopiston johtokunta.

Edellä mainittujen puheenjohtajuuksien lisäksi Perussuomalaiset saivat yhden kaupunginhallituspaikan ja konsernijaoston paikan.

Puolueen sisäisestä paikkajaosta päätetään ensi viikon aikana.

Lisätietoja:

Antti Valpas, paikkaneuvottelija, Perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja. Puh: 050-561 4334

Jussi Halla-aho, paikkaneuvottelija, Perussuomalaisten valtuustoryhmän varapuheenjohtaja. Puh. 044-337 7600


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
6.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
7.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
8.
Suomen uutiset logo

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”

18.08.2025 |14:51
9.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää