
Perussuomalaiset kommentoivat salamurhayritystä: ”Raukkamainen demokratian vastainen teko”
Perussuomalaiset komentoivat Donald Trumpiin kihdistuvaa salamurhayritystä.
Riikka Purra: ”Kammottavia uutisia Yhdysvalloista. Onneksi Trumpiin kohdistunut salamurhayritys epäonnistui.
Joka tapauksessa kampanjatilaisuudessa tapahtunut poliittinen väkivalta tulee entistä enemmän polarisoimaan paitsi vaalitilannetta myös edelleen jakamaan koko maata. ”
Kammottavia uutisia Yhdysvalloista. Onneksi Trumpiin kohdistunut salamurhayritys epäonnistui.
Joka tapauksessa kampanjatilaisuudessa tapahtunut poliittinen väkivalta tulee entistä enemmän polarisoimaan paitsi vaalitilannetta myös edelleen jakamaan koko maata.
🇺🇸🇫🇮 pic.twitter.com/jvTIdPqijd
— Riikka Purra (@ir_rkp) July 14, 2024
Jani Mäkelä: ”Uutiset USA:sta järkyttävät. Presidenttiehdokas on yritetty murhata julkisessa tilaisuudessa ja ampuminen on johtanut sivullisen kuolemaan sekä useiden loukkaantumiseen. Raukkamainen demokratian vastainen teko.”
Uutiset USA:sta järkyttävät. Presidenttiehdokas on yritetty murhata julkisessa tilaisuudessa ja ampuminen on johtanut sivullisen kuolemaan sekä useiden loukkaantumiseen. Raukkamainen demokratian vastainen teko.
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) July 14, 2024
Luku Ranne:”Järkyttävä teko, josta ex-presidentti Trump onneksi selvisi hengissä.
Poliittinen väkivalta on aina tuomittavaa. Poliitikot eivät ole vapaata riistaa.”
Järkyttävä teko, josta ex-presidentti Trump onneksi selvisi hengissä.
Poliittinen väkivalta on aina tuomittavaa. Poliitikot eivät ole vapaata riistaa. https://t.co/dED20waUC0— Lulu Ranne (@LuluRanne) July 14, 2024
Miko Bergbom: ”Demokratiassa pitää saada kampanjoida ilman pelkoa väkivallasta. Mikäli se ei onnistu, ei demokratialla ole kovin hyviä edellytyksiä toimia normaalilla tavalla.
Raukkamaista toimintaa, jota nähdään Yhdysvaltojen lisäksi myös Euroopassa.
Trump olosuhteisiin nähden ilmeisesti kunnossa, vaikka osuman saikin. Silti ainakin yksi yleisön jäsen on kuollut ja kaksi loukkaantunut. Osanotto kuolleen perheelle ja voimia toipuville.
Järkyttävää, että tällaista tapahtuu. Amerikka on muutenkin jo voimakkaasti polarisoitunut ja tämä tuskin sitä tulee vähentämään.’
Demokratiassa pitää saada kampanjoida ilman pelkoa väkivallasta. Mikäli se ei onnistu, ei demokratialla ole kovin hyviä edellytyksiä toimia normaalilla tavalla.
Raukkamaista toimintaa, jota nähdään Yhdysvaltojen lisäksi myös Euroopassa.
Trump olosuhteisiin nähden ilmeisesti… pic.twitter.com/AKBGH5UrOZ
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) July 14, 2024
Suomen Uutiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Salamurhayrityksen kohteeksi joutunut Trump: Emme pelkää, emmekä anna pahan voittaa

Trump valitsi varapresidenttiehdokkaakseen J.D. Vancen – media pelottelee ”painajaisella Euroopalle”
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













