

LEHTIKUVA
Medialla kummallisia kommentteja Donald Trumpin salamurhayrityksestä – CNN uutisoi aluksi ”kaatumisesta”, Suomen media tarttui ”republikaanien kannattajaan”
Ex-presidentti Donald Trump selvisi täpärästi murhayrityksestä, mutta Amerikan tila on vakavampi. Trumpin valinta Yhdysvaltain uudeksi presidentiksi on nyt lähempänä kuin koskaan, mutta samalla pelko ja viha myrkyttävät yhä pahemmin kansalaisten mieliä.
”Surullinen, todella surullinen päivä Amerikalle”, totesi Sky News Australian uutisankkuri Gabriella Power analysoidessaan muiden medioiden kommentointia ex-presidentti Donald Trumpin murhayrityksestä kampanjatilaisuudessa Pennsylvanian Butlerissa.
Murhayrityksessä kuoli kampanjatilaisuuteen osallistunut henkilö ja kaksi muuta haavoittui kahdeksasta puoliautomaattisella AR-15-kiväärillä ammutuista luodista.
”Se oli salamurhayritys”
Sky News otti hampaisiinsa erityisesti uutiskanava CNN:n, jonka tuntuu alkuun vähättelevän Trumpin hiuksenhienoa selviytymistä. Tavan kansa taasen on kauhuissaan siitä, ”kuinka lähellä se olikaan”, eli vain pään suunnittelematon ja nopea kääntäminen pelasti Trumpin hengen.
CNN uutisoi aluksi, että Trump olisi ”kaatunut” puhuessaan lavalla.
– Se oli salamurhayritys, toteaa Sky News Australia.
”Mistähän voisi olla kyse?”
Esille vieritetään lisäksi CNN:n ruutukaappaus, jossa kyseinen uutiskanava kertoo, kuinka ”videokaappaus näyttää tapahtumat Trumpin loukkaantuessa kampanjatilaisuudessaan”.
– Ups, mistähän tässä voisi olla kyse, Sky News ironisoi.
– Kyseessä on vaalikampanjaansa käyvän ehdokkaan murhayritys, jollaista ei ole tapahtunet Amerikassa sitten presidentti Ronald Reaganin murhayrityksen vuonna 1981, painottaa Sky News.
Epäillyllä väkivaltainen tausta
Trumpin murhayrityksestä epäilty 20-vuotias Thomas Matthew Crooks kuoli viranomaisten luoteihin. Hän on kotoisin ampumapaikan lähellä sijaitsevasta Bethel Parkista.
Ala-arvoista uutisointia
Suomen media nosti ensimmäisenä esille Crooksin rekisteröitymisen republikaanien äänestäjäksi. Moni muistuttaa viestipalvelu X:ssä, ettei rekisteröityminen tarkoita mitään, koska joukko Trumpin vastustajia on tehnyt saman estääkseen tämän valinnan puolueen presidenttiehdokkaaksi.
Ikänsä puolesta Crooks on voinut äänestää ainoastaan Pennsylvanian esivaaleissa, joten ainakaan pitkäaikaisesta republikaanien kannattajasta tuskin voidaan puhua.
Onpa paljastava hetki suomalaisessa mediassa. Mitä tahansa mieltä politiikasta onkaan, uutisointi Trumpin salamurhayrityksestä on ollut ala-arvoista ja tuo kylmästi esille toimittajien välittömät vaistot. Hämmästyttävää, miten ne lisäksi yhtenevät eri kanavissa kautta linjan.… pic.twitter.com/H88Jh6aalN
— Dennis Mitzner (@DennisMitzner) July 14, 2024
Salainen palvelu mokasi
Oman osansa kritiikistä saa Yhdysvaltain salainen palvelu ja poliisit, joita useampi paikalla ollut silminnäkijä kertoo varoittaneensa läheisen rakennuksen katolla kiväärin kanssa olleesta miehestä, mutta varoitukset olivat kaikuneet kuuroille korville.
Moni ihmettelee, miten ampuja pääsi ylipäätään katolle, koska Trumpin kampanjatilaisuuksissa ja niiden läheisyydessä on aina ollut erittäin tarkat turvatoimet.
How did the shooter even get on the roof? I’ve been at several events for Trump and there is no way you can get anything going that close to him. I measured it on OnX 150.1 yards. This is complete negligence and incompetence or it was intentional. pic.twitter.com/dOHt3vsDx6
— Tim Kennedy (@TimKennedyMMA) July 14, 2024
Yhdysvaltain edustajainhuoneen tutkintakomitea on aloittanut tutkinnan Trumpin salamurhayrityksestä.
Muutos 14.7 klo 18.48. Poistettu Assets Magazinen väite Crooksin taustasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- AR-15 kansakunnan jakautuminen Yhdysvaltain media Butler Pennsylvania Gabriella Power USA:n presidentinvaalit 2024 Thomas Matthew Crooks antifasismi salamurha murhayritys Seattle Antifa Ronald Reagan Donald Trump
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Donald Trump läiski haurasta Joe Bidenia ensimmäisessä tv-väittelyssä: Avoin rajapolitiikka ja laiton maahanmuutto tuhoavat Yhdysvallat

Bidenin esiintyminen oli katastrofi – omatkaan eivät enää usko presidentin haaveisiin jatkokaudesta

Perussuomalaiset kommentoivat salamurhayritystä: ”Raukkamainen demokratian vastainen teko”

Trump johtaa selvästi presidentinvaalien kannatuskyselyssä – yliopistomellakat heikentäneet Bidenin suosiota entisestään

Trump julistettiin syylliseksi – mutta toteutuiko oikeus?

Salamurhayrityksen kohteeksi joutunut Trump: Emme pelkää, emmekä anna pahan voittaa

Trump valitsi varapresidenttiehdokkaakseen J.D. Vancen – media pelottelee ”painajaisella Euroopalle”

Taktinen äänestäminen voitti vaalit Ranskassa ja Britanniassa – tuskin toimii Yhdysvalloissa

Trump voitonpuheessaan: Muuri ylös ja energian hinta alas – ”vihreästä huijauksesta” luovuttava
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













