

Joe Biden näytti välillä lähes torkkuvan ensimmäisessä vaaliväittelyssä. / LEHTIKUVA
Bidenin esiintyminen oli katastrofi – omatkaan eivät enää usko presidentin haaveisiin jatkokaudesta
Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin uinuminen ja takeltelu ensimmäisessä vaaliväittelyssä Donald Trumpia vastaan vei uskon vannoutuneimmiltakin demokraateilta, että Biden voisi voittaa marraskuun presidentinvaalit.
Ensimmäinen vaaliväittely ei jättänyt kenellekään epäselväksi, kestääkö Joe Bidenin kunto toista presidenttikautta tai lähteekö hän ennakkosuosikkina marraskuun presidentinvaaleihin. Ajoittain pahasti takellellut ja lähes uneen vaipunut presidentti hävisi väittelyn selvästi, eikä vastaehdokas Donald Trumpin tarvinnut muuta kuin nauttia. Ja tietysti muistuttaa amerikkalaisia, ”millaista tuhoa Biden on saanut aikaan omalla kaudellaan”.
Biden yritti puolustella kautensa saavutuksia, vaikka tavallisilla amerikkalaisilla menee Trumpin mukaan huonommin kuin koskaan. Ruuan, polttoaineen ja asumisen hinta ovat nousseet ennätysvauhtia, eikä duunareilla ole enää varaa edes välttämättömiin elinkustannuksiin ilman useampaa työtä.
Bidenin rajapolitiikasta kallis lasku
Oman ongelmansa tuo laiton maahanmuutto, joka näkyy suurkaupungin kaduilla kasvavana rikollisuutena, kodittomuutena ja päihdeongelmina. Bidenin hallinnon avoin ja kallis rajapolitiikka on vaatinut jo useamman amerikkalaisen hengen. Viimeksi viime viikolla laittomasti maassa oleskelevat venezualaismiehet surmasivat 12-vuotiaan pikkutytön ja heittivät tämän ruumiin jokeen.
Biden ei saa kiitosta myöskään poukkoilevasta ulkopolitiikastaan. Yhdysvaltoja ravistelevat yliopistoissa järjestetyt mielenosoitukset, joissa opiskelijat vaativat Bidenin hallintoa lopettamaan tukensa Israelille ja hyväksymään palestiinalaisten vaatimukset omasta valtiosta. Sodan alussa Israelia vahvasti tukenut Biden on joutunut peruuttamaan kannassaan yrittäessään miellyttää molempia osapuolia. Biden on todennut vastustavansa terroristijärjestö Hamasia, mutta ennen kaikkea ”tuomitsevansa Israelin iskut siviilikohteisiin”.
Demokraatit täydessä paniikissa
Demokraattien riveissä ollaan syystä huolissaan Bidenin kognitiivisista kyvyistä. Julkisesti kompuroiva, kaatuileva ja eri tilaisuuksissa harhaileva presidentti sekoittaa toistuvasti nimiä, värittää tarinoitaan ja kättelee näkymättömiä ihmisiä. Vaikka media yrittää kovasti häivyttää presidentin korkeaa ikää ja omituista käytöstä, harva enää luottaa Bidenin kykyihin mahtimaan johtajana.
Poliittisten analyysien mukaan demokraatit ovat ”täydessä paniikissa” eilisen vaaliväittelyn jälkeen ja osa vaatii Bidenia astumaan sivuun presidenttiehdokkuudesta. Myös vaalirahoittajat saattavat perääntyä, jos puolue ei etsi toista ehdokasta Bidenin tilalle.
– Väittely oli kivuliasta katseltavaa. Joe Biden lepäsi viisi päivää ennen vaaliväittelyä ja tässä oli lopputulos? Ei hyvältä näytä.
Kuin naulana arkkuun, Jill Biden joutui taluttamaan miehensä pois väittelylavalta – ja siitäkin huolimatta presidentillä oli vaikeuksia laskeutua paria porrasaskelmaa. ”Ei hyvältä näytä” lienee osuva vastaus Bidenin haaveille neljän vuoden jatkokaudesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jill Biden vaaliväittely katastrofi demokraatit Joe Biden Presidentinvaalit Donald Trump Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Trump syyttää: Bidenin avoimien rajojen politiikka vaati 12-vuotiaan tytön hengen

Donald Trump läiski haurasta Joe Bidenia ensimmäisessä tv-väittelyssä: Avoin rajapolitiikka ja laiton maahanmuutto tuhoavat Yhdysvallat

Kansakunnan tila: Biden sekoitti surmatun opiskelijatytön nimen jalkapallovalmentajaan

Toimittajan väite: Bidenia kohdeltiin silkkihansikkain haastattelussa – kanavan pomot hyväksyivät joka kysymyksen etukäteen

Medialla kummallisia kommentteja Donald Trumpin salamurhayrityksestä – CNN uutisoi aluksi ”kaatumisesta”, Suomen media tarttui ”republikaanien kannattajaan”

Trump valitsi varapresidenttiehdokkaakseen J.D. Vancen – media pelottelee ”painajaisella Euroopalle”

Joe Biden luopui ehdokkuudestaan – republikaanit vaativat eroamaan myös presidentin tehtävästä
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää










