

Toimitus suosittelee
Perussuomalaisten eduskuntaohjelman pääteemat julki
Julkinen talous kestävälle pohjalle – isänmaan turvallisuudesta ei tingitä – suomalaisista huolehdittava – kilpailukyky ja yrittäjyys etusijalle – ei saa kiusaa. Timo Soini (ps.) esitteli pääteemoja perussuomalaisten tiedotustilaisuudessa maanantaina yhdessä Hanna Mäntylän ja Jari Lindströmin kanssa.
Julkisen talouden tervehdyttäminen on Soinin mukaan syytä aloittaa maahanmuuton kustannuksista. Myöskään yhtään uutta tuulivoimasyöttötariffia ei enää saisi tehdä. Verotusta tulisi yksinkertaistaa ja verojärjestelmästä tulisi tehdä eri tulolajien suhteen tasapuolinen. Euron tukipiikki tulee katkaista, ja EU-nettojäsenmaksu puolittaa. Suomen talous on saatava kasvu-uralle.
Panostuksia puolustukseen
Isänmaan turvallisuudesta ei tule tinkiä, vaan puolustusvoimien rahoitus tulee turvata vähintään Kanervan työryhmän määrittelemälle tasolle. Nato-jäsenyydestä on tehtävä tulevalla vaalikaudella selvitys. Ottawan sopimuksesta on irtauduttava – Suomen on saatava jalkaväkimiinat takaisin käyttöön.
”Ei saa kiusaa”
Ei saa kiusaa -otsikon alle perussuomalaiset ovat koonneet lukuisia kansalaisia ja yrityksiä häirinneitä asiakohtia: paskalaki on saatava kumoon, investointeja hidastava lupabyrokratia on purettava, vakuuslääkärijärjestelmää on parannettava. Huoltajuuskiistoissa on huomioitava lasten oikeus molempiin vanhempiin – niin isään kuin äitiinkin. Koulukiusaamiseen on saatava nollatoleranssi. Opettajille tarvitaan lisää valtuuksia, mutta näiden on myös tunnettava oma vastuunsa. Edelleen kiusaamisen on loputtava myös EU-tasolla. Vahingolliselle byrokratialle on saatava sulku.
Suomalaisista huolehdittava
”Kyseessä on kansallinen häpeä”, kertoi varapuheenjohtaja Hanna Mäntylä, kun hän muistutti miljoonan suomalaisen elävän tonnilla kuussa, siis köyhyysrajalla tai sen alapuolella.
Kansallinen etu ja suomalaiset on laitettava etusijalle. Suomesta maksetaan etuuksia rajojen ulkopuolelle ihmisille, jotka eivät ole koskaan edes maassa käyneet.
Sosiaaliturvajärjestelmä ei ole kestävällä pohjalla, vaan se on uudistettava kokonaan. Perussuomalaiset ovat sitoutuneita jatkamaan sote-uudistusta.
Mäntylä painotti, että synnytyssairaaloita ei saa ajaa alas. Jos synnytyssairaaloita lakkautetaan, on vaarana dominoefekti, joka johtaa laajaan palvelujen keskittämiseen entistä harvempiin yksiköihin – entistä kauemmas kansalaisista.
Myös omaishoitajien asia nostetaan perussuomalaisten ohjelmassa voimakkaasti esille. Omaishoitajien palkkion maksatus tulisi siirtää Kelalle, ja on lisäksi säädettävä omaishoitajalaki, joka turvaa omaishoitajille tasavertaiset oikeudet.
– Vanhusten hoidon tilanne on katastrofaalinen. Vanhuksia kärrätään koteihinsa kuolemaan yksin, Mäntylä kertoi.
Mäntylän mukaan on kestämätön tilanne, että vanhustenhuollon säästöjen takia kärrätään vanhuksia koteihinsa, pois laitoshoidon piiristä.
Irti EU:n ilmastotavoitteista – Suomi on jo edelläkävijä
”Kilpailukyky, työllisyys ja talous ovat jääneet ilmastoasioiden jalkoihin. Me itse keksimme kaikenlaista sääntelyä. Joka ikinen kuluerä, joka teollisuudelle sälytetään, vaikuttaa päätökseen siitä, pysyykö teollisuus Suomessa vai ei”
Energia- ja ilmastopoliittisen osuuden esitteli eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström. Hän puhui myös kilpailukyvyn ja yrittäjyyden merkityksestä. Nämä asiat on puolueen mukaan vihdoinkin asetettava etusijalle.
– Kilpailukyky, työllisyys ja talous ovat jääneet ilmastoasioiden jalkoihin. Me itse keksimme kaikenlaista sääntelyä. Joka ikinen kuluerä, joka teollisuudelle sälytetään, vaikuttaa päätökseen siitä, pysyykö teollisuus Suomessa vai ei, Lindström muistutti.
Perussuomalaiset eivät sano millekään energiatuotantomuodolle ei. Monipuolisella paletilla puolue varmistaisi huoltovarmuuden. Keskeisenä tavoitteena on kohtuuhintainen energia.
EU:n ilmastotavoitteista olisi irtaannuttava. Suomi on jo ilmastopolitiikan edelläkävijä. Lisälasku teollisuudelle, kaupalle, kotitalouksille ja liikenteelle on Lindstömin mukaan yhteensä 2,2 – 5,4 miljardia euroa.
– Emme väheksy cleantech:iä. Siellä on paljon mahdollisuuksia. Tuemme hajautettua energiantuotantoa.
Perussuomalaiset paheksuu veronmaksajien kontolle sälytettäviä tuulivoimatukia. Tuet olisivat hyväksyttäviä käynnistysvaiheessa, mutta eivät enää pitkässä juoksussa.
Huoltovarmuutta perussuomalaiset parantaisivat turpeen energiaveron poistamisella. Toisin kuin keskusta, perussuomalaiset eivät ole valmiita luopumaan turvetuotannosta.
Tilaisuuden tallenne:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: EU-armeija ei ajankohtainen

Mäntylä: Köyhyys ja leipäjonot ovat kansallinen häpeä

Reijo Hongisto: jätevesiasetuksen korjaus on perussuomalaisten voimannäyttö
Viikon suosituimmat

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













