

Toimitus suosittelee
Perussuomalaisten eduskuntaohjelman pääteemat julki
Julkinen talous kestävälle pohjalle – isänmaan turvallisuudesta ei tingitä – suomalaisista huolehdittava – kilpailukyky ja yrittäjyys etusijalle – ei saa kiusaa. Timo Soini (ps.) esitteli pääteemoja perussuomalaisten tiedotustilaisuudessa maanantaina yhdessä Hanna Mäntylän ja Jari Lindströmin kanssa.
Julkisen talouden tervehdyttäminen on Soinin mukaan syytä aloittaa maahanmuuton kustannuksista. Myöskään yhtään uutta tuulivoimasyöttötariffia ei enää saisi tehdä. Verotusta tulisi yksinkertaistaa ja verojärjestelmästä tulisi tehdä eri tulolajien suhteen tasapuolinen. Euron tukipiikki tulee katkaista, ja EU-nettojäsenmaksu puolittaa. Suomen talous on saatava kasvu-uralle.
Panostuksia puolustukseen
Isänmaan turvallisuudesta ei tule tinkiä, vaan puolustusvoimien rahoitus tulee turvata vähintään Kanervan työryhmän määrittelemälle tasolle. Nato-jäsenyydestä on tehtävä tulevalla vaalikaudella selvitys. Ottawan sopimuksesta on irtauduttava – Suomen on saatava jalkaväkimiinat takaisin käyttöön.
”Ei saa kiusaa”
Ei saa kiusaa -otsikon alle perussuomalaiset ovat koonneet lukuisia kansalaisia ja yrityksiä häirinneitä asiakohtia: paskalaki on saatava kumoon, investointeja hidastava lupabyrokratia on purettava, vakuuslääkärijärjestelmää on parannettava. Huoltajuuskiistoissa on huomioitava lasten oikeus molempiin vanhempiin – niin isään kuin äitiinkin. Koulukiusaamiseen on saatava nollatoleranssi. Opettajille tarvitaan lisää valtuuksia, mutta näiden on myös tunnettava oma vastuunsa. Edelleen kiusaamisen on loputtava myös EU-tasolla. Vahingolliselle byrokratialle on saatava sulku.
Suomalaisista huolehdittava
”Kyseessä on kansallinen häpeä”, kertoi varapuheenjohtaja Hanna Mäntylä, kun hän muistutti miljoonan suomalaisen elävän tonnilla kuussa, siis köyhyysrajalla tai sen alapuolella.
Kansallinen etu ja suomalaiset on laitettava etusijalle. Suomesta maksetaan etuuksia rajojen ulkopuolelle ihmisille, jotka eivät ole koskaan edes maassa käyneet.
Sosiaaliturvajärjestelmä ei ole kestävällä pohjalla, vaan se on uudistettava kokonaan. Perussuomalaiset ovat sitoutuneita jatkamaan sote-uudistusta.
Mäntylä painotti, että synnytyssairaaloita ei saa ajaa alas. Jos synnytyssairaaloita lakkautetaan, on vaarana dominoefekti, joka johtaa laajaan palvelujen keskittämiseen entistä harvempiin yksiköihin – entistä kauemmas kansalaisista.
Myös omaishoitajien asia nostetaan perussuomalaisten ohjelmassa voimakkaasti esille. Omaishoitajien palkkion maksatus tulisi siirtää Kelalle, ja on lisäksi säädettävä omaishoitajalaki, joka turvaa omaishoitajille tasavertaiset oikeudet.
– Vanhusten hoidon tilanne on katastrofaalinen. Vanhuksia kärrätään koteihinsa kuolemaan yksin, Mäntylä kertoi.
Mäntylän mukaan on kestämätön tilanne, että vanhustenhuollon säästöjen takia kärrätään vanhuksia koteihinsa, pois laitoshoidon piiristä.
Irti EU:n ilmastotavoitteista – Suomi on jo edelläkävijä
”Kilpailukyky, työllisyys ja talous ovat jääneet ilmastoasioiden jalkoihin. Me itse keksimme kaikenlaista sääntelyä. Joka ikinen kuluerä, joka teollisuudelle sälytetään, vaikuttaa päätökseen siitä, pysyykö teollisuus Suomessa vai ei”
Energia- ja ilmastopoliittisen osuuden esitteli eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström. Hän puhui myös kilpailukyvyn ja yrittäjyyden merkityksestä. Nämä asiat on puolueen mukaan vihdoinkin asetettava etusijalle.
– Kilpailukyky, työllisyys ja talous ovat jääneet ilmastoasioiden jalkoihin. Me itse keksimme kaikenlaista sääntelyä. Joka ikinen kuluerä, joka teollisuudelle sälytetään, vaikuttaa päätökseen siitä, pysyykö teollisuus Suomessa vai ei, Lindström muistutti.
Perussuomalaiset eivät sano millekään energiatuotantomuodolle ei. Monipuolisella paletilla puolue varmistaisi huoltovarmuuden. Keskeisenä tavoitteena on kohtuuhintainen energia.
EU:n ilmastotavoitteista olisi irtaannuttava. Suomi on jo ilmastopolitiikan edelläkävijä. Lisälasku teollisuudelle, kaupalle, kotitalouksille ja liikenteelle on Lindstömin mukaan yhteensä 2,2 – 5,4 miljardia euroa.
– Emme väheksy cleantech:iä. Siellä on paljon mahdollisuuksia. Tuemme hajautettua energiantuotantoa.
Perussuomalaiset paheksuu veronmaksajien kontolle sälytettäviä tuulivoimatukia. Tuet olisivat hyväksyttäviä käynnistysvaiheessa, mutta eivät enää pitkässä juoksussa.
Huoltovarmuutta perussuomalaiset parantaisivat turpeen energiaveron poistamisella. Toisin kuin keskusta, perussuomalaiset eivät ole valmiita luopumaan turvetuotannosta.
Tilaisuuden tallenne:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: EU-armeija ei ajankohtainen

Mäntylä: Köyhyys ja leipäjonot ovat kansallinen häpeä

Reijo Hongisto: jätevesiasetuksen korjaus on perussuomalaisten voimannäyttö
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Espanjan talous nojaa EU-tukien ja halpatyövoiman varaan – SDP haluaa samaa Suomeen
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on nostanut Espanjan sosialistihallituksen Suomen vasemmiston esikuvaksi. Pohjoismaiset demarit Tanskassa ja Ruotsissa hän sivuuttaa. Tanska ja Ruotsi vaativat menokuria ja tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa, Espanja ei kumpaakaan.

















