Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Elomaa ja Oinonen esittävät: Kansanedustajat Linnan juhliin joka toinen vuosi

02.12.2016 |14:29

Perussuomalaisten kansanedustajat Ritva Elomaa ja Pentti Oinonen ehdottavat, että kansanedustajat osallistuisivat jatkossa Linnan juhliin vain joka toinen vuosi.

– Näin muut kansalaiset saisivat mahdollisuuden osallistua Linnan juhliin kansanedustajien sijasta. Itsenäisyyden juhlavuoden lähestyessä etenkin Suomea vapauden ja tulevaisuuden taanneita naisia ja miehiä olisi hienoa nähdä juhlissa, Elomaa pohtii.

Elomaa ja Oinonen pitävät itsenäisyyspäivän juhlavastaanottoa arvokkaana tilaisuutena ja kutsun saaminen juhliin on aina kunnia. He toivovat, että juhlavastaanotolle voisi osallistua entistä enemmän ansioituneita kansalaisia, joita ei valita kutsulistalle pelkän viran tai luottamustehtävän perusteella.

– Kansanedustajat osallistuvat juhliin joka vuosi. Heidän sijastaan tuleville se olisi kuitenkin ainutlaatuinen tilaisuus. Itsenäisyys on kaikille kansalaisille juhlimisen arvoinen asia, toteaa Oinonen.

Viime vuonna Linnan juhlien kutsuvieraita oli noin 1800. Kaksisataa kansanedustajille lähetettyä avec-kutsua tarkoittaa sitä, että noin joka neljäs tai joka viides juhliin kutsuttu saapui paikalle kansanedustajuuden takia.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää