Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Elomaa ja Oinonen esittävät: Kansanedustajat Linnan juhliin joka toinen vuosi

02.12.2016 |14:29

Perussuomalaisten kansanedustajat Ritva Elomaa ja Pentti Oinonen ehdottavat, että kansanedustajat osallistuisivat jatkossa Linnan juhliin vain joka toinen vuosi.

– Näin muut kansalaiset saisivat mahdollisuuden osallistua Linnan juhliin kansanedustajien sijasta. Itsenäisyyden juhlavuoden lähestyessä etenkin Suomea vapauden ja tulevaisuuden taanneita naisia ja miehiä olisi hienoa nähdä juhlissa, Elomaa pohtii.

Elomaa ja Oinonen pitävät itsenäisyyspäivän juhlavastaanottoa arvokkaana tilaisuutena ja kutsun saaminen juhliin on aina kunnia. He toivovat, että juhlavastaanotolle voisi osallistua entistä enemmän ansioituneita kansalaisia, joita ei valita kutsulistalle pelkän viran tai luottamustehtävän perusteella.

– Kansanedustajat osallistuvat juhliin joka vuosi. Heidän sijastaan tuleville se olisi kuitenkin ainutlaatuinen tilaisuus. Itsenäisyys on kaikille kansalaisille juhlimisen arvoinen asia, toteaa Oinonen.

Viime vuonna Linnan juhlien kutsuvieraita oli noin 1800. Kaksisataa kansanedustajille lähetettyä avec-kutsua tarkoittaa sitä, että noin joka neljäs tai joka viides juhliin kutsuttu saapui paikalle kansanedustajuuden takia.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
6.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
7.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi