

LEHTIKUVA
Perussuomalaisten koulutuspoliittinen ohjelma: Kiusaaminen ja syrjäytyminen estettävä
Perussuomalaisten koulutuspoliittinen ohjelma on valmistunut. Kansanedustajat Kimmo Kivelä, Ritva ”Kike” Elomaa ja Mika Niikko työstivät ohjelmaa sivistysvaliokunnassa. Kyse on koulutuksen kannalta tärkeästä asiasta, ja Elomaa on lopputulokseen tyytyväinen.
– Kivelä teki suurimman työn koulutuspoliittisen ohjelman kimpussa, ja hyvin siihen on saatu kerättyä kaikki yhteiskuntaa eniten hiertävät ongelmat koulutuspolitiikan kohdalla. Ohjelmassa on hyvin perussuomalainen ote, Elomaa kiittelee.
Opettajille vahvemmat valtuudet
Suurta osaa ohjelmassa näyttelee koulukiusaamisen kitkeminen ja työrauhan parantaminen. Opettajien valtuudet puuttua koulurauhan säilyttämiseen eivät vieläkään ole riittävällä tolalla. Koulurauha on taattava jokaiselle lapselle ja opiskelijalle.
– Erittäin tärkeää on myös, oli kyse mistä tahansa koulusta, ettei niistä tehdä valtavia keskitettyjä laitoksia, vaan yritetään säilyttää myös pienemmät yksiköt. Liian suuret keskukset tuovat mukanaan paljon ongelmia, eivätkä lakkautukset läheskään aina ole välttämättömiä, sillä uusi viestintäteknologia antaa paljon mahdollisuuksia yhteistyöhön. Se vaatii toki myös opettajien lisäkoulutusta, josta myös olemme tulevaisuusvaliokunnassa paljon keskustelleet, Elomaa sanoo.
Koulutusjärjestelmän rapautuminen estettävä
Koulutus on Suomen vientituote ja tulevaisuus, ja suomalaisen koulutusjärjestelmän rapautuminen on estettävä kaikin keinoin. Koulutusjärjestelmään kohdistuneet leikkaukset saatiin opposition ja perussuomalaisten ansiosta ainakin toistaiseksi estettyä, mutta valppaana on oltava jatkossakin.
– Jos meidän koulutusjärjestelmämme annetaan rapautua, se on tulevaisuutemme kannalta tuhoisaa. Vanhempien ja koulujen välinen yhteistyö on tärkeää. On hienoa, että ohjelmassa on huomioitu kaikki alat ja nostettu esille myös taiteen ja liikunnan opetus, Elomaa listaa.
Jokaiselle löytyy oma paikka
Elomaa pitää katastrofaalisena sitä, että suomalaisten lasten ja opiskelijoiden opiskelumotivaatio on kuluneiden kymmenen vuoden aikana heikentynyt. Opiskelumotivaatio on saatava nousuun, jotta suomalaiset pärjäisivät Pisa-tutkimuksissa jatkossakin.
– Koulutus on kaiken a ja o. Se ei tarkoita sitä, että jokaisesta pitäisi leipoa ekonomi tai professori, vaan että jokaiselle löytyy oma paikkansa yhteiskunnasta. Syrjäytyä ei täällä saisi kukaan.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-Nuoret: Historian surkein hallitus teki nuorille ansan
Viikon suosituimmat

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.












