

LEHTIKUVA
Perussuomalaisten koulutuspoliittinen ohjelma: Kiusaaminen ja syrjäytyminen estettävä
Perussuomalaisten koulutuspoliittinen ohjelma on valmistunut. Kansanedustajat Kimmo Kivelä, Ritva ”Kike” Elomaa ja Mika Niikko työstivät ohjelmaa sivistysvaliokunnassa. Kyse on koulutuksen kannalta tärkeästä asiasta, ja Elomaa on lopputulokseen tyytyväinen.
– Kivelä teki suurimman työn koulutuspoliittisen ohjelman kimpussa, ja hyvin siihen on saatu kerättyä kaikki yhteiskuntaa eniten hiertävät ongelmat koulutuspolitiikan kohdalla. Ohjelmassa on hyvin perussuomalainen ote, Elomaa kiittelee.
Opettajille vahvemmat valtuudet
Suurta osaa ohjelmassa näyttelee koulukiusaamisen kitkeminen ja työrauhan parantaminen. Opettajien valtuudet puuttua koulurauhan säilyttämiseen eivät vieläkään ole riittävällä tolalla. Koulurauha on taattava jokaiselle lapselle ja opiskelijalle.
– Erittäin tärkeää on myös, oli kyse mistä tahansa koulusta, ettei niistä tehdä valtavia keskitettyjä laitoksia, vaan yritetään säilyttää myös pienemmät yksiköt. Liian suuret keskukset tuovat mukanaan paljon ongelmia, eivätkä lakkautukset läheskään aina ole välttämättömiä, sillä uusi viestintäteknologia antaa paljon mahdollisuuksia yhteistyöhön. Se vaatii toki myös opettajien lisäkoulutusta, josta myös olemme tulevaisuusvaliokunnassa paljon keskustelleet, Elomaa sanoo.
Koulutusjärjestelmän rapautuminen estettävä
Koulutus on Suomen vientituote ja tulevaisuus, ja suomalaisen koulutusjärjestelmän rapautuminen on estettävä kaikin keinoin. Koulutusjärjestelmään kohdistuneet leikkaukset saatiin opposition ja perussuomalaisten ansiosta ainakin toistaiseksi estettyä, mutta valppaana on oltava jatkossakin.
– Jos meidän koulutusjärjestelmämme annetaan rapautua, se on tulevaisuutemme kannalta tuhoisaa. Vanhempien ja koulujen välinen yhteistyö on tärkeää. On hienoa, että ohjelmassa on huomioitu kaikki alat ja nostettu esille myös taiteen ja liikunnan opetus, Elomaa listaa.
Jokaiselle löytyy oma paikka
Elomaa pitää katastrofaalisena sitä, että suomalaisten lasten ja opiskelijoiden opiskelumotivaatio on kuluneiden kymmenen vuoden aikana heikentynyt. Opiskelumotivaatio on saatava nousuun, jotta suomalaiset pärjäisivät Pisa-tutkimuksissa jatkossakin.
– Koulutus on kaiken a ja o. Se ei tarkoita sitä, että jokaisesta pitäisi leipoa ekonomi tai professori, vaan että jokaiselle löytyy oma paikkansa yhteiskunnasta. Syrjäytyä ei täällä saisi kukaan.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-Nuoret: Historian surkein hallitus teki nuorille ansan
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.