

LEHTIKUVA
Perussuomalaisten koulutuspoliittinen ohjelma: Kiusaaminen ja syrjäytyminen estettävä
Perussuomalaisten koulutuspoliittinen ohjelma on valmistunut. Kansanedustajat Kimmo Kivelä, Ritva ”Kike” Elomaa ja Mika Niikko työstivät ohjelmaa sivistysvaliokunnassa. Kyse on koulutuksen kannalta tärkeästä asiasta, ja Elomaa on lopputulokseen tyytyväinen.
– Kivelä teki suurimman työn koulutuspoliittisen ohjelman kimpussa, ja hyvin siihen on saatu kerättyä kaikki yhteiskuntaa eniten hiertävät ongelmat koulutuspolitiikan kohdalla. Ohjelmassa on hyvin perussuomalainen ote, Elomaa kiittelee.
Opettajille vahvemmat valtuudet
Suurta osaa ohjelmassa näyttelee koulukiusaamisen kitkeminen ja työrauhan parantaminen. Opettajien valtuudet puuttua koulurauhan säilyttämiseen eivät vieläkään ole riittävällä tolalla. Koulurauha on taattava jokaiselle lapselle ja opiskelijalle.
– Erittäin tärkeää on myös, oli kyse mistä tahansa koulusta, ettei niistä tehdä valtavia keskitettyjä laitoksia, vaan yritetään säilyttää myös pienemmät yksiköt. Liian suuret keskukset tuovat mukanaan paljon ongelmia, eivätkä lakkautukset läheskään aina ole välttämättömiä, sillä uusi viestintäteknologia antaa paljon mahdollisuuksia yhteistyöhön. Se vaatii toki myös opettajien lisäkoulutusta, josta myös olemme tulevaisuusvaliokunnassa paljon keskustelleet, Elomaa sanoo.
Koulutusjärjestelmän rapautuminen estettävä
Koulutus on Suomen vientituote ja tulevaisuus, ja suomalaisen koulutusjärjestelmän rapautuminen on estettävä kaikin keinoin. Koulutusjärjestelmään kohdistuneet leikkaukset saatiin opposition ja perussuomalaisten ansiosta ainakin toistaiseksi estettyä, mutta valppaana on oltava jatkossakin.
– Jos meidän koulutusjärjestelmämme annetaan rapautua, se on tulevaisuutemme kannalta tuhoisaa. Vanhempien ja koulujen välinen yhteistyö on tärkeää. On hienoa, että ohjelmassa on huomioitu kaikki alat ja nostettu esille myös taiteen ja liikunnan opetus, Elomaa listaa.
Jokaiselle löytyy oma paikka
Elomaa pitää katastrofaalisena sitä, että suomalaisten lasten ja opiskelijoiden opiskelumotivaatio on kuluneiden kymmenen vuoden aikana heikentynyt. Opiskelumotivaatio on saatava nousuun, jotta suomalaiset pärjäisivät Pisa-tutkimuksissa jatkossakin.
– Koulutus on kaiken a ja o. Se ei tarkoita sitä, että jokaisesta pitäisi leipoa ekonomi tai professori, vaan että jokaiselle löytyy oma paikkansa yhteiskunnasta. Syrjäytyä ei täällä saisi kukaan.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-Nuoret: Historian surkein hallitus teki nuorille ansan
Viikon suosituimmat

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”
Valtiovarainministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa Facebook-päivityksessään, että kaistapäinen vaatimus jatkuvasta massamaahanmuutosta Suomen selviytymisen ehtona ei enää uppoa kansaan entiseen malliin. Tietoa maahanmuuton aiheuttamista moninaisista ongelmista on nykyään runsaasti saatavilla perussuomalaisten väsymättömän työn ansiosta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












