Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaisten säästöohjelma leikkaisi Yleisradiolta 200 miljoonaa euroa

22.10.2026 |14:28

Perussuomalaisten tänään julkaisema säästö- ja sopeutusohjelma painottuu voimakkaasti menoleikkauksiin, mutta ei sisällä veronkiristyksiä työhön eikä yrittämiseen. Yleisradion rahoituksesta perussuomalaiset leikkaisi noin viidenneksen. Indeksikorotukset puolue jäädyttäisi koko ensi vaalikauden ajaksi.

Myös Yleisradion rahoitus on mukana perussuomalaisten uudessa säästö- ja sopeutusohjelmassa. Perussuomalaisten mallissa Ylen rahoituksesta lähtisi ensi vaalikaudella noin viidesosa, yhteensä 200 miljoonaa euroa. Lisäksi perussuomalaiset on valmis jäädyttämään indeksikorotukset koko ensi vaalikauden ajaksi.

Perussuomalaiset on siis valmis huomattavasti suurempiin säästöihin Yleisradiosta kuin mitä tällä vaalikaudella parlamentaarisessa työryhmässä päätettyjen Yle-säästöjen kokonaisuus oli.

Keskeisimmät muutokset rahoitukseen ovat tällä kaudella Ylen indeksikorotusten leikkaaminen vuosilta 2025–2027 sekä Ylen maksaman arvonlisäveron korotus nykyisestä 10 prosentin verokannasta 14 prosentin verokantaan vuoden 2026 alusta alkaen.

Kaupallisia korvaajia riittää

Perussuomalaiset siis haluaa leikata Yleisradion rahoitusta noin viidenneksellä ja laittaa indeksikorotukset jäihin ensi vaalikauden ajaksi. Yleisradion ydintehtävät toki hoidettaisiin jatkossakin, mutta esimerkiksi ulkomaiselle viihteelle on kaupallisia korvaajia yllin kyllin.

Osana perussuomalaisten mallia Yleisradion tehtävien uudistus toteutettaisiin siten, että tarkemmin sovittavat tehtävät poistettaisiin Yleisradion vastuulta.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi