
Perussuomalaisten Pirkanmaan piiri nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat
Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin hallitus nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat huhtikuun aluevaaleihin.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri on valinnut ensimmäiset aluevaaliehdokkaansa. Varsinais-Suomen piirissä uskotaan, että hyvinvointialueen haastava tilanne motivoi hyvin monia lähtemään ehdolle ja vaikuttamaan alueen sote-palveluiden järjestämiseen.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin keskeisempiä tavoitteita on työvoiman veto- ja pitovoimaan liittyvien ongelmien ratkaiseminen kestävällä tavalla suomen- ja ruotsinkielistä henkilökuntaa hyödyntäen. Piirillä ei ole varaa Loimaan kaltaisiin ylilyönteihin, jossa koulutuksen jälkeen kymmenkunta työntekijää jää sairaslomalle voimakkaan stressireaktion takia.
– Me perussuomalaiset haluamme, että hyvinvointialueella otetaan työhyvinvointi vakavasti. Enemmän joustoa työn suorittamiseen ja tehtäviin. Me uskomme, että Varhan henkilöstö tekee työnsä ammattitaidolla ja säntillisesti. Enemmän arvostusta ja luottamusta – ja lopussa kiitos seisoo. Mielekäs työ ja hyvä johtaminen luo työhyvinvointia ja auttaa jaksamaan, kertoo Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja Jyrki Åland.
Nimetyt ehdokkaat ovat lehtori Sari Anttila Turusta, tarkastusapulainen Hans Huttunen Kaarinasta, yhteisöpedagogi Jari Ilkka Kaarinasta, myyntipäällikkö Jouni Kaunisto Turusta, terveystieteiden maisteri Mikko Koivumäki Liedosta, sairaanhoitaja Sini Laine Raisiosta, valtiotieteiden kandidaatti Riku Leppänen Turusta, eläkeläinen, evp. pankinjohtaja Jarmo Metsänperä Loimaalta, hammaslääkäri Pirjo Niinivirta Turusta, työsuojelutarkastaja Kari Nurmi Salosta, yksikönjohtaja Mikko Taavitsainen Nousiaisista ja lähihoitaja Annica Tuominen Paimiosta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin hallitus nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat huhtikuun aluevaaleihin.
Median klikkiotsikoiden kautta politiikasta välittyy usein riitaisa vaikutelma, joka ei kerro koko todellisuutta yhteisten asioiden hoidosta. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kutsuukin kansaa perussuomalaisten tapahtumiin, mikäli kiinnostaa tietää, mitä politiikassa oikeasti tapahtuu. - Pysy kuulolla, ja tutustu siihen, mitä sanottavaa meillä oikeasti on, Purra sanoo.
Perussuomalaisten Kymen piiri ry:n hallitus on hyväksynyt ensimmäiset aluevaaliehdokkaat kevään 2025 aluevaaleihin syyskuun hallituksen kokouksessaan.
Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 18.8.2024 ja 8.9.2024 pidetyissä kokouksissaan ensimmäiset ehdokkaat 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin. Ehdokkaita nimettiin kaikille Uudenmaan neljälle hyvinvointialueelle yhteensä 50.
Viikon suosituimmat
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.
Lue lisää
Lue lisää