
Kymen piirin ensimmäiset aluevaaliehdokkaat valittu
Perussuomalaisten Kymen piiri ry:n hallitus on hyväksynyt ensimmäiset aluevaaliehdokkaat kevään 2025 aluevaaleihin syyskuun hallituksen kokouksessaan.
Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin hallitus nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat huhtikuun aluevaaleihin.
Nykyisestä valtuustoryhmästä ehdolle ovat asettuneet valtuutetut Veli-Matti Ahtiainen, Arto Grönroos, Miia Kinnari, Sami Kymäläinen, Veijo Niemi ja Erja Pelkonen sekä varavaltuutetut Matti Heinämäki, Janne Ojala, Aarne Raevaara ja Lisa Wesin. Yhteensä perussuomalaiset nimesi kaksikymmentä ehdokasta.
– Aluevaalit ovat herättäneet runsaasti kiinnostusta. Perussuomalaisille on tulossa monipuolinen ja laadukas lista. Keskitymme tulevissa vaaleissa ihmisten hyvinvointiin ja laadukkaisiin palveluihin huomioiden myös talouden näkökulmat. Erityisen huomion kohteena ovat jatkuvasti paisuvat “demokratiakustannukset” ryhmärahoineen ja massiivisine kokouspalkkioineen, toteaa piirin puheenjohtaja Sami Kymäläinen.
Nimetyt ehdokkaat ovat opettaja Veli-Matti Ahtiainen Pirkkalasta, projektipäällikkö Heli Einola-Virtanen Akaalta, liikenneopettaja Arto Grönroos Tampereelta, nuorisotyön koordinaattori Matti Heinämäki Kangasalalta, sairaanhoitaja AMK, eläkeläinen Mervi Hissa Tampereelta, sairaanhoitaja Tuomo Isokangas Nokialta, somepersoona Severi Jatuli Tampereelta, lähihoitaja Miia Kinnari Kangasalalta, vartija Sami Kymäläinen Orivedeltä, ajoneuvoyhdistelmän kuljettaja Jouko Lipponen Tampereelta, kansanedustaja Veijo Niemi Lempäälästä, insinööri Janne Ojala Kihniöstä, kirvesmies Sami Pajunoja Sastamalasta, psykoterapeutti Erja Pelkonen Ylöjärveltä, FM Aarne Raevaara Tampereelta, CNC-koneistaja Severi Reko Tampereelta, rakennusmestari Jouni Riihimäki Tampereelta, yrittäjä Jani Saikkonen Lempäälästä, yrittäjä Elina Talonen Akaalta ja omaishoitaja Lisa Wesin Urjalasta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten Kymen piiri ry:n hallitus on hyväksynyt ensimmäiset aluevaaliehdokkaat kevään 2025 aluevaaleihin syyskuun hallituksen kokouksessaan.

Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 18.8.2024 ja 8.9.2024 pidetyissä kokouksissaan ensimmäiset ehdokkaat 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin. Ehdokkaita nimettiin kaikille Uudenmaan neljälle hyvinvointialueelle yhteensä 50.
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Lue lisää

Lue lisää