Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Polvinen: Harmaata taloutta torjutaan vastuullisella maahanmuuttopolitiikalla

06.09.2024 |14:10

Hallitus edistää harmaan talouden torjuntaa päivittämällä harmaan talouden torjunnan strategian ja toimenpideohjelman. Toimenpideohjelmaan otetaan mukaan keskeisimmät harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunnan hankkeet. Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen huomauttaa, että harmaan talouden torjunnassa tärkeitä ovat työperäiseen maahanmuuttoon tehtävät kiristykset.

– Harmaata taloutta kitketään järkevämmällä maahanmuuttopolitiikalla. Suomen ei pidä olla maa, joka houkuttelee halpatyövoimaa tai maahanmuuttoa, joka ei hyödytä julkista taloutta ja polkee tavallisen työntekijän palkkaa, kansanedustaja Mikko Polvinen toteaa.

Ulkomaisen halpatyövoiman ongelmia estettävä

Eduskunnan käsittelyssä on parhaillaan hallituksen esitys, jolla työperäiselle maahanmuuttajalle asetetaan vähintään 1 600 euron palkkaraja. Lisäksi hallitus antaa syksyllä esityksen, jonka mukaan työperäisen maahanmuuttajan on poistuttava maasta kolmen kuukauden työttömyyden jälkeen. Erikoisasiantuntijoilla työttömyys saa kestää kuusi kuukautta.

– Suomi asettuu hallituksen toimilla kohti vastuullista maahanmuuttopoliittista linjaa myös työperäisen maahanmuuton osalta. Rajoittamattoman halpatyövoiman saapuminen Suomeen on tuonut mukanaan lukuisia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmia ja palkkatason polkemista. Näitä ongelmia hallitus päättäväisesti estää, Polvinen korostaa.

 

KUVA MATTI MATIKAINEN

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
3.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
9.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51
10.
Suomen uutiset logo

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa

28.02.2026 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää