Portugalin valtiovarainministeri on eronnut

02.07.2013 |09:43

Portugalin hallituksen nettisivujen tiedotteen mukaan maan talousministeri Vítor Gaspar on eronnut. Poliittisesti kokemattoman ekonomistin tilalle on maan pääministeri Pedro Passos Coelho nimennyt valtiovarainministeri Maria Luís Albuquerquen.

Gaspar toimi ennen ministeriyttään mm. Euroopan komissiollekin neuvonantajana toimineen ajatushautomon johtajana. Hän on toiminut myös EKP:ssä tutkimusjohtajana vuosina 1998-2004.

Aiempi talousministeri Miguel Beleza kommentoi Gasparin eroa muodoin ”hyvin epätoivottu yllätys”, ja ”suuri menetys koko maalle.”

Analyytikko Nicolau Santos puolestaan kertoi, että Albuquerquen nimitys oli pääministeriltä ”epätoivoinen teko”, koska Albuquerque ”ei ollut riittävästi valmistautunut tähän pestiin.”

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –

29.08.2026 |20:27
4.
Suomen uutiset logo

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia

29.08.2026 |14:02
6.
Suomen uutiset logo

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”

28.08.2026 |13:33
8.
Suomen uutiset logo

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun

29.08.2026 |11:15
10.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää