Professoriryhmä ehdottaa, että Saksa ja Ranska lopettaisivat yhtä aikaa käyttämästä euroa ja palaisivat omiin kansallisiin valuuttoihinsa. Näin vältettäisiin poliittisesti hankala kiertely rahaliiton kohtalosta. Taloudelliset syyt euron purkamiselle ovat professorien mielestä painavat.
Eurooppalaisista professoreista koostuva ryhmä kirjoittaa Project Syndicaten artikkelissa, että nyt kriisiin ajautuneet maat ovat euron alkuvuosina kasvaneet tuotantorajojensa mukaan, mutta jättäneet toistuvasti jälkeensä ulkoisia vajeita. Nyt vaihtoehtona tarjottu leikkauspolitiikka on kutistanut vajeita, mutta hintana on ollut sisämarkkinoiden kysynnän romahdus, joka vaikuttaa heikentävästi myös tuontiin.
Tämä murheellinen joko-tai -valinta puolestaan juontaa juurensa siitä, että euromaiden välillä valuuttakurssit eivät jousta heijastamaan maan taloudellista tilaa, mutta maiden on silti pystyttävä yksinään huolehtimaan talouspolitiikastaan. Ja koska euron ulkoinen arvo muodostuu keskiarvoisesta tilasta, niin ”yksi koko sopii kaikille”-malli aiheuttaa myös euromaiden välisten syklisten heilahtelujen epäsymmetrisyyttä. Saksan innokkaasti tarjoilema säästöintoilu ajaa kriisimaita deflaatioon.
Professorit myöntävät, että pankkijärjestelmän vakaudelle tulisi erotilanteessa kiinnittää huomiota, ja jollain lailla euromääräiset velat tulisi sopia jäsenmaiden kesken. Heidän mielestään hetkellistä epävarmuutta ei tulisi pelätä.
Asiasta uutisoi Suomessa ensimmäisenä Arvopaperi.