Artikkeli kuva

Lehtikuva Jarno Mela

PS jättäisi Kelan poliittiset johtajapaikat täyttämättä – säästöä tulisi 480 000 euroa vuodessa

20.11.2014 |17:00

Kansanedustaja Pentti Kettusen (ps.) esitys kahden Kelan johtajan viran täyttämättä jättämisestä sai perussuomalaisten eduskuntaryhmältä täyden tuen torstain ryhmäkokouksessa. Kelan valtuutettujen puheenjohtajana toimiva Kettunen esitti, että SDP:lle ja Kokoomukselle läänitetyt johtajapaikat jätettäisiin täyttämättä, kun nykyiset poliittisin perustein nimetyt viranhaltijat jäävät eläkkeelle.

– Hallintoa tulee keventää. Kelan johtoryhmä koostettaisiin jatkossa pääjohtajasta ja kuudesta osastopäälliköstä, Kettunen ehdottaa.

Kettunen laskee johtajan palkaksi työnantajamaksuineen yli 20 000 euroa kuukaudessa. Kahden johtajan viran lakkauttamisesta syntyisi säästöä vuositasolla noin puoli miljoonaa euroa.

Johtajana toimiva, Kokoomuksen nimittämä Helena Pesola täyttää ensi vuonna 68 vuotta ja jää eläkkeelle. Seuraajasta käydään kulisseissa kovaa vääntöä. On epäselvää, miten pääministeri Alexander Stubbin (kok.) linjaus poliittisten virkanimitysten ”vanhanaikaisuudesta” ja julkisen sektorin kulujen suitsimisesta kestää, kun toisessa vaakakupissa on puoluetoverille tyrkyllä oleva miljoonavirka.

Kela toimii eduskunnan alaisuudessa. Pääjohtajan paikka on läänitetty keskustalle.

Matias Turkkila


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –

29.08.2026 |20:27
7.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
8.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää