Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-Nuoret: Syyrialaispakolaisia on autettava paikan päällä

17.01.2014 |09:55

Syyrian sisällissota jatkuu neljättä vuotta. Yli kolme miljoonaa ihmistä on paennut sodan jaloista lähinnä Syyrian naapurimaihin kuten Turkkiin ja Jordaniaan.

Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Simon Elo osallistui EU-kriittisen European Young Conservativesin järjestämälle ja kustantamalle matkalle Gaziantepiin, Turkkiin. Neljästätoista Euroopan maasta tullut ryhmä tutustui Nizip-2:n pakolaisleiriin, jonne rakennettiin ryhmän avustuksella jalkapallokenttä.

– Olen vaikuttunut siitä vaatimattomasta tavasta, jolla Turkki auttaa Syyriasta paenneita. On oikein ja järkevää auttaa pakolaisia nimenomaan paikan päällä, Elo toteaa.

Pohjoismaisten laskemien mukaan esimerkiksi 300 syyrialaispakolaisen koko elinkaaren nettokulut yhteiskunnalle nousevat nykyrahassa jopa 150 miljoonaan euroon.

– Pitkäaikainen pakolaisuus länsimaissa ei ole kustannustehokas tai inhimillisesti mielekäs vaihtoehto.

Perussuomalaiset Nuoret vaatii, että Suomi ei kasvata pakolaiskiintiötä, vaan kohdentaa nykyisistä kehitysapumäärärahoista 40 miljoonaa euroa paikan päälle annettavaan tukeen suomalaisten ja kansainvälisten avustusjärjestöjen kautta vuosina 2014-2016.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
5.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
6.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
9.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää