Artikkeli kuva

Sambia-sotkusta tutkintapyyntö

04.09.2014 |15:20

Hämeenlinnan perussuomalaisista on ns. Sunny Car Center -tapauksen yhteydessä esitetty julkisuudessa väitteitä, joilla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.

– Näyttää ilmeiseltä, että Sunny Car Centerin toimitusjohtajan Markku Ritaluoman julkisuudessa esittämät kommentit ovat tarkoitettuja viemään mediahuomio toisaalle ja pois sambialaisesta rahoitussotkuista, johon hänen yrityksensä näyttäisi olevan uppoutunut kainaloitaan myöden, Hämeenlinnan perussuomalainen kaupunginhallituksen jäsen Lulu Ranne ja kansanedustaja Ismo Soukola sanovat.

– Politiikassa toimivien tulee sietää kärkevääkin kritiikkiä, mutta kun luottamustehtäviin valittuja henkilöitä syytetään aiheetta luottamusasemaa koskevista väärinkäytöksistä, on menty liian pitkälle. Allekirjoittaneet ovat tämän vuoksi päättäneet jättää Sunny Car Center -asiassa tutkintapyynnön poliisille. Kiitämme mediaa ja viranomaistahoja, jotka ovat hyvässä hengessä pyrkineet selvittämään asioiden oikean laidan.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää