Artikkeli kuva

PS-valtuutettu Oulussa: Turvapaikanhakijoiden vierailut päiväkodeissa ja kouluissa on lopetettava

27.02.2018 |10:43

Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Jenna Simula ja muut allekirjoittajat vaativat valtuustoaloitteessaan, että kaupungin olisi ohjeistettava, ettei päiväkoteihin tai kouluihin tule viedä vierailemaan sellaisia henkilöitä, joiden taustoja ei varmuudella voida selvittää.

Aloitteen taustalla ovat Esikoto-hankkeen ja Suomen Punaisen Ristin järjestämät turvapaikanhakijoiden vierailut kouluihin ja päiväkoteihin, jotka ovat aiheuttaneet viime aikoina kohun sosiaalisessa mediassa.

– Sekä maahanmuuttovirasto, että poliisi ovat myöntäneet, ettei turvapaikanhakijoiden taustoja voida varmuudella selvittää. Minusta se on selvää, ettei tällaisia henkilöitä tule silloin viedä päiväkoteihin tai kouluihin, Simula perustelee jättämäänsä aloitetta.

Lasten turvallisuus edellä

Useat luottamushenkilöt ovat saaneet kielteistä palautetta turvapaikanhakijoiden vierailuista, ja keskustelu sosiaalisessa mediassa käy kuumana.

– Lasten oikeus turvalliseen päivähoitoon ja koulupäivään tulee laittaa eri tahojen järjestämien vierailujen edelle. Luottamuksen säilyttäminen kaupungin toimijoiden ja lasten vanhempien välillä on tärkeää, ja siksikin annettuun palautteeseen vierailuista tulisi reagoida, aloitteessa vaaditaan.

Valtuustoaloitteen allekirjoittivat Simulan lisäksi Matias Ojalehto (kesk.), Sirpa Tikkala (kesk.), Sebastian Tynkkynen (ps.), Juha Vuorio (ps.), Annemari Enojärvi (ps.), Veijo Väänänen (ps.) ja Junes Lokka (asy).


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01
5.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03
8.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34
10.
Suomen uutiset logo

Britit tyrmistyivät: Hallitus asuttaa turvapaikanhakijoita 1,3 miljoonan paikallisen jonottajan ohi

29.01.2026 |14:05

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää