

Tanskan kansanpuolueen johtaja Kristian Thulesen Dahl. / Keld Navntoft, afp lehtikuva
Toimitus suosittelee
PS:n tanskalainen sisarpuolue hirmuvoittoon – oppositioblokki voittamassa vaalit
Perussuomalaisten pitkäaikainen yhteistyökumppani Tanskan Kansanpuolue on ottamassa suurvoiton maan parlamenttivaaleissa.
Vaalien ääntenlaskenta on edennyt 97 prosenttiin, ja oppositiossa aiemmin ollut oikeistoblokki näyttää vetävän tiukassa kamppailussa pidemmän korren. Oikeisto on saamassa 90 paikkaa parlamenttiin, vasemmistoblokki puolestaan 85. Mikäli tilanne säilyy näissä lukemissa, sosiaalidemokraattien Helle Thorning-Schmid joutuu luopumaan pääministerin paikastaan.
Sosiaalidemokraatit säilyttävät suurimman puolueen paikkansa 26,3 prosenttia äänistä), mutta blokkijärjestelmän takia tästä ei ole apua.
Toiseksi kiilaa vaalien todellinen yllättäjä Tanskan kansapuolue, jonka kannatus on noussut lähes kahdeksalla prosenttiyksiköllä 21,2 prosenttiin. Puoluetta johtaa Kristian Thulesen Dahl.
Kolmannella sijalla 19,5 prosentin kannatuksella on Venstre-liberaalipuolue, jota johtaa oppositiojohtaja, entinen pääministeri Lars Løkke Rasmussenin. Puolue on menettämässä merkittävän osan kannatuksestaan, noin -7,2 prosenttiyksikköä.
Oikeistoblokkiin kuuluvat Tanskan kansanpuolue, Liberaalipuolue, Liberaali allianssi ja Konservatiivinen kansanpuolue. Blokin yhteenlaskettu kannatusosuus on 51,5 prosenttia.
Vasemmistoblokkiin kuuluvat Sosiaalidemokraatit, Yhtenäisyyslista punavihreät, Radikaali Venstre ja Sosialistinen kansanpuolue. Blokki keräsi 43,1 prosenttia äänistä.
Blokkien ulkopuolella ovat vaihtoehtopuolue Alternativet (4,6 prosenttia äänistä) ja Kristillisdemokraatit (0,8 prosenttia).
Tanskan kansanpuolue – suomalaisillekin tuttu
Tanskan kansanpuolue kuuluu europarlamentissa perussuomalaisten kanssa samaan ECR-ryhmään. Puolueiden välinen yhteistyö on jatkunut jo pitkään. Puolueen karismaattinen meppi Morten Messerschmidt on vieraillut usein Suomessa tapaamassa kollegoitaan.
Messerschmidt totesi Suomen Uutisten haastattelussa helmikuussa, ettei puolue tavoittele vielä pääministerin salkkua. Jää nähtäväksi, onko tätä kommenttia harkittava vaalituloksen valossa uudelleen.
Soinilta terveiset
Vaalitulokseen tyytyväinen ulkoministeri Timo Soini (ps.) lähettää blogissaan terveisiä Tanskaan.
– EU-parlamenttiryhmän puolueilla menee hyvin. Loistava vaalikevät sekä Suomessa, Britanniassa, Puolassa sekä Tanskassa. Ryhmä on EU-parlamentin kolmanneksi suurin. Lähetin hyvälle ystävälleni Morten Messerschmidtille lämpimät onnittelut. Morten on taas tulossa puoluekokoukseemme, hän on pidetty vieras.
– Nämä puolueet ovat oikea viiteryhmämme, vaikka ankea ja ammattitaidoton kommentointi muuta yrittää todistaa. Kansallinen konservatismi elää ja voi hyvin, Soini toteaa.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanskan kärkimeppi Messerschmidt: Olen hakenut oppia perussuomalaisilta
Viikon suosituimmat

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.
Uusimmat

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










