Puolustusvoimauudistuksen jälkeen puolustusuudistus?

20.12.2012 |16:56

Ohessa perussuomalaisten puolustusvaliokunnan jäsenten Jussi Niinistön, Pentti Oinosen ja Ismo Soukolan kannanotto turvallisuus- ja puolustuspoliittiseen selontekoon.
 
Hallituksen tänään eduskunnalle antama turvallisuus- ja puolustuspoliittinen selonteko oli sen olennaisimman kysymyksen osalta rimanalitus. Hallitus ei kyennyt ottamaan yhteistä kantaa siihen, mikä on puolustusmenojen taso vuoden 2015 jälkeen.
 
Kun tasokorotusta ei kirjattu selontekoon hallituksen kantana, jää asia ratkaistavaksi seuraavissa eduskuntavaaleissa ja niiden jälkeisissä hallitusneuvotteluissa. Tilanne vaikeuttaa Puolustusvoimien pitkän tähtäimen hankintojen valmistelua ja toimintaa. Tällä menolla Puolustusvoimien on jatkettava toimintojen supistamista.
 
Puolustusvoimauudistuksen jälkeen lähitulevaisuudessa häämöttänee puolustusuudistus, jossa ryhdytään tinkimään yleisestä asevelvollisuudesta ja koko maan puolustuksesta. Puolustusvoimien johto kokee olevansa pakotettu aloittamaan puolustusuudistuksen suunnittelun. Tämä on seurausta Kataisen hallituksen ryhdittömyydestä, linjattomuudesta ja oman maan puolustuksen tulevaisuutta koskevasta piittaamattomuudesta.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
8.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää