

Kimmo Mäntylä LEHTIKUVA
Putkonen: Perussuomalaisilta jakkara Ylen ajankohtaisohjelmille
Olemme huolestuneina seuranneet talousahdingossa kamppailevan Ylen mahdollisuutta toteuttaa ohjelmakokonaisuuksia lain edellyttämällä tavalla. Törmäsimme tosiasiaan A-Talk-ohjelman kohdalla. Eduskuntaryhmämme puheenjohtaja Jari Lindström oli kutsuttu ohjelmaan keskustelemaan kehysriihestä ja valtiontaloudesta, kertoo perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
Lindströmille näytettiin ovea, koska ”studiossa oli vain neljä istuinta”.
– Monipuolisten ja tasavertaisten Ylen ohjelmien toteutuminen ei saa jatkossa kaatua kalusto-ongelmiin. Lahjoitamme tästä syystä kalusto- ja resurssipulassa kärvistelevälle Ylelle yhden jakkaran ensi viikon ”työmiehen tuumaustunnilla”, Putkonen lupaa.
– Uutis- ja ajankohtaistoimituksen johto yritti tökerösti peitellä Ylen talousahdinkoa hakemalla journalistisia perusteita puheenjohtaja Lindströmin käännyttämiseen. Perustelut ontuvat. Ylen mukaan ohjelmaan haluttiin journalistisin perustein ministerikokemusta omaavat keskustelijat, koska aihe oli vasemmistoliiton lähtö hallituksesta. Kokoomuksen valinta, Petteri Orpo, ilman päivänkään ministerikokemusta oli näillä perusteilla orpo valinta.
Halla-aho lensi A-studiosta
Yle oli aiemmin (24.3.2014) soittanut perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aholle ja evännyt tältä vierailun jo sovitussa A-studiossa.
– Peruste kuului: Halla-aho oli jo saanut tarpeeksi näkyvyyttä Ylen kanavilla. Halla-aho kun oli osallistunut A-studion islamilaista radikalismia käsittelevään lähetykseen 14.3. Tulevaan A-studioon oli tarkoitus kutsua vähemmän Ylellä esiintyneitä, Putkonen ihmettelee.
– Yleisradion matematiikka ei ole ainakaan Ojalan laskuopin mukaista. Liisa Jaakonsaaren esiintymistä ei peruttu, vaikka hän oli 24.3. osallistunut eurovaaliehdokkaana Ylen lähetykseen ja oli sovittu esiintyjäksi 29.3. Uutisvuotoon. Samaten Heidi Hautala, joka oli esiintynyt A-studiossa 13.3, eli päivää ennen Halla-ahoa, ei Ylen matematiikan mukaan ollut saanut liikaa eikä riittävästi näkyvyyttä.
Yle ei uutisoinut eurovaaliavausta
Perussuomalaiset avasi eurovaalikampajansa viime lauantaina ensimmäisenä neljästä suuresta puolueesta. Finlandia-talolla esiteltiin 600-päiselle kenttäväelle puolueen eurovaalimainos ja vaaliohjelma. Yle ei uutisoinut kumpaakaan.
– Kun tiedustelimme asiaa Yleltä, vastattiin, ettei ole tapana. Odotamme mielenkiinnolla, noudatetaanko uutta uutisointikriteeriä muiden puolueiden kohdalla, Putkonen sivaltaa.
– Olemme aloittaneet tutkinnan, onko Yle näissä tapauksissa toteuttanut lainmukaista toimintaperiaatettaan. Suomeksi: onko kysymys selvästä syrjinnästä vai normaalista uutistoiminnasta? Näihin palataan ensi viikon ”työmiehen tuumaustunnilla”.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Satapäin superjytkyn tekijöitä koolla – ”meidän aikamme on tullut”

Timo Soini: Perussuomalaisten vaalistartti

Tässä tapahtumassa ei ollut Ylen mielestä mitään uutisarvoista
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












