Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Putkonen: ”Väyrynen hyväksyi ministerinä nielemättä sen, mitä hän nyt vastustaa”

29.01.2016 |11:24

Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen puuttui Työmiehen tuumaustunnilla europarlamentaarikko Paavo Väyrysen (kesk.) täydelliseen takinkääntöön EU-linjauksissaan.

– Väyrynen oli ministerinä ollessaan surutta tärväämässä suomalaisten varoja peräti miljardin verran euron tukipakettiin. Hän oli Vanhasen hallituksessa myös hyväksymässä EU:n suoranaiset harppaukset kohti liittovaltiota Nizzan julistuksen ja Lissabonin sopimuksen muodossa, Putkonen huomauttaa.

– Väyrynen hyväksyi vallassa ollessaan purematta ja nielemättä kaiken sen, mitä hän nyt uutta valtaan pääsyä havitellessaan vastustaa. Toivottavasti hän ei munaa  itseään esittämällä uusia, täysin valheellisia väitteitä nykyhallituksen toimista. Nykyisessä hallitusohjelmassahan kansallinen eurontukipiikki on laitettu kiinni ja vedetty käsijarru päälle liittovaltiokehitykselle perussuomalaisten vaatimuksesta.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin

13.10.2025 |10:47

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää