

Puheenjohtaja Jussi Halla-aho puoluejohtajien koulutuskeskustelussa Educa-tapahtumassa Helsingissä. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Pyöreitä vuosia täyttävä Jussi Halla-aho pohdiskelee ikääntymistä
Viidenkymmenen vuoden ikään ehtinyt puheenjohtaja Jussi Halla-aho pohdiskelee ikääntymistä.
Halla-aho kirjoittaa:
Täytän tänään 50 vuotta. En ole ensimmäinen ihminen, jolle näin käy, mutta kunkin kohdalla se tulee vain kerran.
Monista muistakin asioista on kulunut pyöreitä vuosikymmeniä. Tasan 30 vuotta sitten kirjoitin ylioppilaaksi ja Neuvostoliitto lakkasi olemasta. Minun ikäpolvelleni historia jakautuu aikaan ennen ja jälkeen 1991. 20 vuotta sitten menin kihloihin nykyisen vaimoni Hillan kanssa. Samana vuonna WTC-tornit kaatuivat, eikä mikään ollut ennallaan. 10 vuotta sitten pääsin ensimmäisen kerran eduskuntaan ja minusta tuli oikeasti poliitikko. Myös Suomen poliittinen kartta muuttui pysyvästi.
Koronavuonna 2021 vanhin lapseni tuli täysi-ikäiseksi ja muutti pois kotoa.
Vanhenemista on kuvattu useilla osuvilla sananparsilla, joita ei nuorempana ymmärrä mutta jotka tulevat ikääntymisen myötä hyvin ymmärrettäviksi. Suosikkejani ovat:
”Se on sitä, että päivät muistellaan nimiä ja yöt juostaan kusella.”
”Jos mistään ei kolota aamulla, on todennäköisesti kuollut yön aikana.”
Poikani Urho 7v sanoi kerran talvella ruuan jälkeen: ”Mä olen kiitollinen siitä, että mulla on isi ja äiti ja että mä saan olla olemassa.” Tämä oli hienosti sanottu, ja sen inspiroimana aloin miettiä, mistä olen itse kiitollinen.
Olen kiitollinen siitä, että olen saanut elää suhteellisen terveenä tähän asti ja että minulla on terveitä lapsia, joilla muutenkin on kaikki hyvin.
Nuorempana näkee mahdollisuudet rajattomina ja epäonnistumiset poikkeamana normaalista. Vanhemmiten oppii suvaitsevaisemmaksi maailmaa ja itseään kohtaan. Yhdeksän yritystä kymmenestä menee päin mäntyä ja se yksikin vain sinne päin, mutta juuri onnistumisten harvinaisuudessa on niiden arvo. Tärkeää ei ole välttää virheitä vaan ratkaisevia virheitä. Olen kiitollinen, että olen enimmäkseen välttänyt ne.
Elämässä ja varsinkin politiikassa kohtaa matalia inhimillisiä ilmiöitä kuten pyrkyryyttä, opportunismia, petturuutta ja pelkuruutta. Mutta siellä kohtaa myös jaloutta, periaatteellisuutta, uskollisuutta ja rohkeutta. Jälkimmäisiä on vähemmän mutta ne loistavat sitä kirkkaammin. Olen kiitollinen niistä ihmisistä, jotka ovat seisseet rinnallani ja auttaneet minua silloin, kun olen sitä tarvinnut. Samalla pyydän anteeksi niiltä, joiden rinnalla en itse ole seissyt ja joita en ole auttanut silloin, kun he olisivat sitä tarvinneet.
Ihmiselle kiteytyy elämän aikana mottoja ja ohjenuoria. Oma suosikkini on korvamadoksi jäänyt sitaatti Jurassic Park -elokuvasta: ”It could be worse. It could be MUCH worse.” Ajattelen sitä aina, kun tuntuu siltä, että asiat ovat huonosti.
Oma elämäni ja siinä tapahtuvat ilot ja surut ovat minulle tärkeitä. Samalla näen ne yhä selkeämmin osana suurempaa kontekstia. Olen yksi linkki loputtomassa ketjussa, joka tulee jostakin ja menee jonnekin. Parinsadan vuoden päästä olen korkeintaan nimi sukuluettelossa, eikä iloistani ja suruistani ole mitään jäljellä, mutta olemassaoloni oli silti tärkeä. Samalla tavalla kuin jonkun parisataa vuotta sitten eläneen esi-isäni olemassaolo oli tärkeä, vaikka hänestä ei ole jäljellä muuta kuin nimi sukuluettelossa.
Ihmisen elinpäivät ovat kuin ruoho; hän kukoistaa kuin kedon kukka.
Kun tuuli käy hänen ylitseen, ei häntä enää ole eikä hänen asuinpaikkansa häntä enää tunne.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää