Raatikainen tarkkailemaan Valko-Venäjän vaaleja

08.10.2015 |11:23

Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen osallistuu Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen vaalitarkkailuoperaatioon Valko-Venäjällä tulevana viikonloppuna. Maassa järjestetään sunnuntaina 11.10. presidentinvaalit.

Istuvan presidentin Aleksander Lukashenkon lisäksi ehdolla ovat Sergei HaidukevitshNikolai Ulahovitsh ja Tatyana Korotkevitsh. Opposition vahvin nimi Mikailo Statkevits ei ole ehdolla, sillä hänet vangittiin viime presidentinvaalien yhteydessä ja vapautettiin elokuussa vasta muutama päivä sen jälkeen, kun ehdokkaiden rekisteröinti oli päättynyt.

Mielipidemittausten mukaan Lukashenkon kannatus on 75 prosenttia. Hän on hallinnut Valko-Venäjää vuodesta 1994 lähtien.

Etyjin demokraattisten instituutioiden ja ihmisoikeuksien toimiston Odihrin tarkkailijat ovat seuranneet Valko-Venäjän valmistautumista vaaleihin syyskuun alkupäivistä saakka. Viikonloppuna vaaleja tarkkailee heidän lisäkseen joukko Etyjin ja Euroopan neuvoston parlamentaaristen yleiskokousten jäseniä.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
4.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
7.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
8.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
9.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää