Ranskalaisten murskaenemmistö haluaisi kieltää salafismin ja ottaa säilöön tarkkailussa olevat islamistit

30.03.2018 |18:29

Ranskassa hiljattain sattuneen terrori-iskun jälkeen kansalaisten mitta on tullut täyteen. Kahden eri kyselytutkimuksen mukaan lähes 90 prosenttia ranskalaisista haluaisi kieltää fundamentalisen islamin, salafismin. Samansuuntaiset luvut ilmeni samassa kyselyssä, jossa paikallisen suojelupoliisin tarkkailulistalla olevat islamistit tulisi ottaa säilöön. Toisessa kyselyssä 80 prosenttia ranskalaisista haluaisi karkottaa maasta radikalisoituneet ulkomaalaiset.

Jälkimmäinen kysely paljastaa myös sen, että ranskalaisenemmistön mielestä presidentti Emmanuel Macronin tulisi tarttua vakavammin terrorismin torjuntaan. Molemmista kyselyistä uutisoi uutistoimisto Reuters.

Reuters kirjoittaa, että noin kolmen vuosikymmenen ajan valtionpäämies on pyrkinyt integroimaan Ranskan muslimiyhteisön muihin ranskalaisiin.

Ranskan oikeiston mielestä noin 20 tuhatta radikalisoitunutta ulkomaalaista henkilöä tulis karkottaa maasta. Näistä noin puolet lukeutuvat uskonnollisesti radikalisoituneisiin. Kaikki ovat tiedustelupalvelun tarkkailulistalla.

Ranskassa asuu noin viisi miljoonaa muslimia.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”

14.09.2026 |14:57
9.
Suomen uutiset logo

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat

15.09.2026 |16:20

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi