Ranskan hallitus taas vaihtoon

25.08.2014 |13:13

Ranskan sosialistipresidentti François Hollande on pyytänyt pääministeri Manuel Vallsia muodostamaan uuden hallituksen Ranskaan. Hollande sai puolueensa sosialistista talouspolitiikkaa kaihoavista talousministeri Arnaud Montebourgista ja opetusministeri Benoît Hamonista tarpeekseen, The Wall Street Journal arvelee.

Molempien ministereiden arvellaan saavan lähtöpassit, koska he ovat avoimesti kritisoineet presidentin talouslinjauksia, WSJ kirjoittaa.

Montebourgin mielestä presidentillä on väärä marssijärjestys, sillä päätehtävän soisi olevan talouskriisin ratkonnan. Hän vaati lisäksi asian tuomista esille.

– Meidän täytyy korottaa ääntämme. Saksa on jäänyt säästöpolitiikan ansaan, mitä se on ajanut läpi Euroopan, Montebourg kirjoitti ranskalaiselle Le Monde -lehdelle.

Hamon yhtyi kritiikkiin. Hänen mielestään sosialistien tulisi olla enemmän äänestäjiensä oloinen puolue.

– Ikävin asia on ajatella ranskalaisia kuin lapsia, jotka eivät ole ymmärtäneet, Hamon suomii.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
3.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
4.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
7.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää