Ranskan hallitus taas vaihtoon

25.08.2014 |13:13

Ranskan sosialistipresidentti François Hollande on pyytänyt pääministeri Manuel Vallsia muodostamaan uuden hallituksen Ranskaan. Hollande sai puolueensa sosialistista talouspolitiikkaa kaihoavista talousministeri Arnaud Montebourgista ja opetusministeri Benoît Hamonista tarpeekseen, The Wall Street Journal arvelee.

Molempien ministereiden arvellaan saavan lähtöpassit, koska he ovat avoimesti kritisoineet presidentin talouslinjauksia, WSJ kirjoittaa.

Montebourgin mielestä presidentillä on väärä marssijärjestys, sillä päätehtävän soisi olevan talouskriisin ratkonnan. Hän vaati lisäksi asian tuomista esille.

– Meidän täytyy korottaa ääntämme. Saksa on jäänyt säästöpolitiikan ansaan, mitä se on ajanut läpi Euroopan, Montebourg kirjoitti ranskalaiselle Le Monde -lehdelle.

Hamon yhtyi kritiikkiin. Hänen mielestään sosialistien tulisi olla enemmän äänestäjiensä oloinen puolue.

– Ikävin asia on ajatella ranskalaisia kuin lapsia, jotka eivät ole ymmärtäneet, Hamon suomii.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää